Yurtdışı Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte günümüzde Türkiye üzerinden de yurtdışı kaynaklı internet sitelerinden alışveriş yapan insanların sayısı, oldukça fazladır. Üstelik bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Yurtdışı alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında vermiş olduğumuz uyarıları dikkate alarak, yurtdışından daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Yurtdışı Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel kargo şirketlerinden uzak durun

Yurtdışı alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli uyarılardan birini, kargo şirketleri için yapalım. Almış olduğunuz ürünün size çok geç ulaşmasını istemiyorsanız, kesinlikle bu şirketlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Eğer ki kargo şirketini siz seçeceksiniz, bu uyarı daha fazla önem taşımaktadır. Tercihinizi özel şirketlerden yana yapmak istiyorsanız da, kargo şirketinin bilindik uluslararası şirketlerden biri olmasına mutlaka dikkat edin.

Tanınmış sitelerden alışveriş yapın

Yurtdışından yapacağınız alışverişleri, kesinlikle uluslararası çapta tanınmış ve güvenilir şirketlerden yapmaya özen gösterin. Yurtdışında faaliyet gösteren e-ticaret firmaları, Türkiye’de herhangi bir yaptırıma maruz kalmadıkları için, almış olduğunuz ürünü size iletmeyebilir.

Siparişten önce satıcıyla irtibata geçin

Türkçe müşteri destek hattı bulunuyorsa ya da iletişim kuracağınız yabancı dil beceriniz varsa, mutlaka satıcı ile sipariş vermeden önce iletişime geçin. Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesi ne kadar güvenilir olursa olsun, imkanınız varsa iletişime geçerek, sipariş sürecinin nasıl gerçekleşeceğine dair detaylı bilgiler alın.

Şirket hakkında araştırma yapın

E-ticaret sitesi ya da internet üzerinden satış yapan şirket hakkında, yine internet üzerinden araştırma yaparak ne kadar güvenilir olduğunu tespit etmeye çalışın. Bu tip sitelerin haklarında açılmış olan şikayet konularına ve bu konuların içeriğine mümkün olduğu kadar dikkat ederek, sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirin. Şirket bilgilerini edinmek, mutlaka yurtdışı alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Çinli satıcılardan uzak durun

Her ne kadar dünya genelinde en uygun fiyatlarla ürün satışı yapsalar da, özellikle daha önce kullanmadığınız ya da hakkında fazla bilgi sahibi olmadığınız ürünlerin, oldukça düşük kalitede olması mümkündür.

Hatta sahte ya da niteliksiz ürünlerin, Çinli satıcılar tarafından size gönderilmesi mümkündür. Bu sebeplerle mümkün olduğu kadar şimdi ürün satıcılarından uzak durmaya gayret edin.

İnternet Zararlı mı? İnternetin Zararları Nelerdir? başlığıyla, ilgi çekici ve çok tartışılan bir konuya değindik.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Gelecekte 5G teknolojisinin faydaları ne olacak?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478