Youtuber Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

youtuber nasıl olunur

Günümüzde bir youtube yayıncısı olmak artık çok basit. Bildiğiniz üzere ücretsiz bir platform olan Youtube da çok fazla kullanıcı aktif olarak hizmet vermekte. Kullanıcı odaklı olarak çalışan bireyler, ileri zamanlarda para da kazanmaya başlıyorlar. Sizleri Youtuber nasıl olunur isimli içeriğimiz ile baş başa bırakıyoruz.

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Youtuber olmak isteyenler dikkat bu haber çok işinize yarayacak!

Youtuber Nasıl Olunur

Youtuber Ne demek?

Youtuber en son jenerasyon internet fenomenlerine verilen isimdir 🙂 Çünkü diğer sosyal medya fenomenlerinden farklı olarak bir Youtuber, kamera önünde konuşmayı, dünyada ve Türkiye’deki son gelişmeleri takip etmeyi, kamera arkasında kimse yokken kendini ışık ve alan derinliği konusunda eğiterek çekim yapmayı (çektiği kişi de yine kendisidir) , kurgu programlarını kullanmayı, SEO (internet arama motorlarında bulunabilmek için yapılan çalışma) konusunda bilgili olmayı bilmek zorundadır.

Aslında birer meslektir.:)

YouTube kanalı açarken ne yapılması gerekir?

Öncelikle bir YouTube kanalı açın ve gerisi gelir. Şaka şaka böyle bir şey mümkün değil. 🙂

 • Kanalınızın adını belirleyin. (Samet Oyunda,Ali ile maceralım bunun gibi garip isimler kullanmayın büyük YouTuber’ları taklit etmeyin ”Kendiniz olun!”)
 • İyi bir kamera edinin. (İnsanların sizi tanıması için samimiyet kurabilmesi için kamera edinin)

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

 • Bir konu/alan belirleyin. (Başlamadan önce kendinize bir not defteri edinin ve yapacağınız içerikleri yazın başarılı olduğunuz bir konuda ilerleyin. Oyun sektörü birçok kanal tarafından yapılmaktadır. Örn. spor ile alakalı bir başarınız var o yönde ilerleyin.)
 • Kanal profil başlık resmi belirleyin. (Kurgu yapabilmek için iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Kendinize özgü profil resmi koyun Örn. spor ile ilgili uğraşıyor iseniz çiçek resmi koymayın.)

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

 • Farklı ve özgün olmaya olmaya çalışın. (Makalenin başında da dediğim gibi özgün olun kendiniz olun başkalarını taklit etmeyin.)
 • Gelen yapıcı eleştirileri dikkate alın. (Sizi eleştiren birisi var ise hoşgörülü olun yorumunu dikkate alın vay sen bana nasıl küfür edersin ** diye çıkışmayın.)  🙂

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

 • Video resimlerini özenerek yapın. (Video küçük resmi yani/thumbnail’lerinizi özenerek yapın En çok kullanılan programlar arasında Photoshop Cs6 yer almaktadır.)
 • Video kurgusunu uğraşarak editleyin. (Çektiğiniz videoları YouTube’a yüklemeden önce editlemeniz gerekiyor. Videonun arka planını sizin sesinizi bastıracak müzikler koymayın video ile ilgili müzikler koyun Örnğ. Benim gibi olmayın ”videolarıma hiç özenmiyorum müzik koyup geçiyorum” :d)
 • İyi bir ekipman edinin. (Dostlarım bu işler eskiden kalma bir bilgisayar ile olmuyor maalesef video çekebileceğiniz bir bilgisayar lazım yoksa mavi ekran verir benden demesi.)

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

 • Işığa önem verin. (Karanlık bir ortamda video çekemeyin izleyiciler yüzünüzü görebilsin. Soft Box satın alabilirsiniz eğer paranız yok ise Evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunuda anlatmayacağım 🙂 YouTube’Da var.)

Youtube Platformunda Nasıl Başarılı olunur?

 1. Youtuber olmak için ilk olarak kendiniz olmalısınız siz ne iseniz videolarınız da o olmalı. Aboneleriniz sizi izlerken arkadaşları gibi görmeli. Yoksa her şeye dikkat edeyim, şu cümleleri, bu yazıları okuyayım derseniz youtuber değil, sıradan bir haber sunucusu olursunuz.

  Youtube yoğun bir enerji ve istek isteyen bir uğraş. Bu mecrada sürdürülebilir ve kaliteli bir proje ortaya çıkartabilmek için mutlaka çok araştırmak ve çalışmak gerekiyor.
 2. Ancak bana sorarsanız başarının sırrı gerçekten samimi olmaktan geliyor.
 3. Takipçilerinizin taleplerini de dikkate alıyor olmak, aktif bir etkileşim içinde olmak gibi etkenler de var tabi ki… Çünkü insanlara değer verdiğinizi hissettirdiğinizde iletişim çok başka bir boyut kazanıyor.
 4. Size uzaktan da olsa dokunabilmek, cevap alabilmek kısacası karşılıklı gerçek bir etkileşim içine girmek istiyorlar. Tüm bunların yanında bu işin ayıracağınız en büyük kaynağın zaman olduğunu unutmayın.
 5. Tüm bunların yanında video konunuzu araştırmak, çekmek, montajlamak gibi önemli teknik detaylar da var tabii… İzleyicilerinize kaliteli bir izleme deneyimi sunmak için teknik süreçlere de çok önem vermeniz gerekiyor ama korkmayın bu işe başlamak için en pahalı, en profesyonel kamerayı almanıza gerek yok. Artık çoğu akıllı telefonun kamera özellikleri oldukça tatmin edici hatta 4K çekim özelliği olanları bile var.
 6. Başlangıç için kaliteli çekim yapabilen herhangi bir cihaz, sabit çekim yapabilmek için tripod, ışık alan bir mekan ve en doğal halinizle siz.

İşte hepsi bu!

Oyun Pixel kanalımıza hala abone olmadın mı? Senide aramıza bekleriz.

Youtube Kanalımıza https://www.youtube.com/oyunpixel linkinden ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İphone SE özellikleri ve Türkiye Fiyatı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478