YouTube’da Başarılı Olmanın Yolları

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube, bir eğlence kaynağı olmasının yanı sıra insanların para kazanmalarına da imkan tanıyan bir platform haline gelmiştir. Bu nedenle YouTube’da başarılı olmanın yolları için vermiş olduğumuz ipuçları, daha büyük önem arz etmektedir.

Google tarafından satın alınan YouTube, reklam barındıran içeriklere yönelerek bu içeriklerden video paylaşımı yapan insanların para kazanmasını sağlamaktadır. Çektiğiniz özgün ve eğlenceli videoları milyonlarca insana duyurabileceğiniz gibi, bu videoları üzerinden rahat bir şekilde para kazanmanız mümkün olmaktadır. Gerek bu platformda daha geniş kitlelere ulaşmak ve gerekse bunun bir neticesi olarak daha fazla para kazanmak için, izlemeniz gereken bazı stratejik yollar bulunmaktadır.

Para kazanmanın yanı sıra, ünlü olmanın da maliyetsiz yollarından biri olan YouTube’da başarılı olmanın yolları şunlardır.

Youtube’da Başarılı Olmanın Yolları

İlk Videoya Dikkat Edin

Video paylaşım platformuna yükleyeceğiniz ilk videonun kaliteli ve ilgi çekici olması, binlerce hatta on binlerce insanın kısa sürede videonuzu paylaşmasını sağlayabilir. Elbette ki bu paylaşımlar, YouTube kanalınıza abone sayısındaki artış olarak geri dönecektir.

Ayrıca insanlar ilk videonuzdan sonra paylaşacağınız videoları da, merakla bekleyecektir. Günümüzde popüler olan YouTube kanallarına baktığımızda, genellikle ilk yayınladıkları videoları ile çıkış yaptıklarını görmekteyiz. YouTube’da başarılı olmanın yolları arasında, bu tavsiyemizi mutlaka dikkate almanızı şiddetle öneririz.

Kendinize Hedef Belirleyin

“Hedefi olmayan gemi, sağlam bir şekilde limana zor yaklaşır” Atasözünü dikkate alarak, hayatta yapılacak tüm işlerde olduğu gibi YouTube’da başarılı olmak için de hedef belirlemek oldukça önemlidir.

Kendinize özellikle belirli standartlarda ve sayılarda video yükleme gibi bir hedef belirleyerek, düzenli bir şekilde YouTube üzerinden video paylaşımı yapmanız gerekir. Bu platformda ilk videolarınız çok ilgi çekici değilse ve reklam pazarlamasına hakim değilseniz, belirleyeceğiniz hedef sizin için çok daha önemli olacaktır.

Kanal Fotoğrafları

Her şeyin bir ambalajı olduğu gibi, YouTube kanalının ambalajı da profil ve kapak fotoğraflarıdır. Sağdan soldan bulduğunuz görseller yerine, kanalınızı en iyi şekilde yansıtacağına inandığınız özel görseller hazırlatarak, profesyonel bir çalışma için basit bir adım atabilirsiniz.

İnternet üzerinde yapacağınız tüm işler, özgün olmak durumundadır. İnsanlar özgün olan içeriklere çok daha fazla önem verdiği için, sadece paylaşacağınız videolar değil aynı zamanda kanalınızda kullanacağınız görsellerde özgün olmak durumundadır.

Konu Seçimi

Aynı kanal üzerinden birbirinden çok farklı konular paylaşmanız da herhangi bir sakınca olmasa bile, belirli bir konu üzerinden kanalı büyütmeye çalışmak, YouTube’da başarılı olmanın yolları arasında temel ilkelerden biridir.

En azından belirli bir kitleye hitap ettiğiniz de, o kitle arasında tanınmanız çok daha hızlı olacaktır. Daha sonrasında ise belirlediğiniz ana konunun benzeri farklı konulara da, kanalınız büyüdükçe yönelebilirsiniz.

Kaliteli Içerikler

YouTube’da başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de, paylaşacağınız videoların ses ve görüntü kalitesidir. Mutlaka net görüntü sağlayabilecek kamera ve ses kalitesinde hiçbir problem yaşatmayacak ses sistemleri kullanarak video çekimi yapmanız gerekir.

Video kalitesinin yanı sıra ses kalitesinin yüksek olması, özellikle sesi az çıkan bilgisayarlara sahip insanların içeriklerinizi daha rahat takip etmesine imkan tanıyacaktır.

Özgünlük

YouTube’da başarılı olmanın yolları arasında kesinlikle dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de, elbette ki özgün içerikler üretmektir. Yazımızın başından beri hafif bir şekilde değindiğimiz bu konu, aslında oldukça detaylı anlatılması gereken bir konudur.

Zaten YouTube kuralları gereği özellikle telif haklarına sahip olan materyaller paylaşılması, gelir elde etmenize engel olacağı gibi kanalınızın kapatılmasına da neden olabilir. Bunun yanı sıra başka insanların paylaşmış olduğu videoları kanalınızda paylaşmak, size fazla bir değer katmayacaktır. Bu yüzden tamamen kendinizin kurgulanmış olduğu videolar, daha öne çıkacaktır. YouTube kanalınızda paylaşarak hem kısa sürede geniş kitlelere ulaşabilir, hem de daha yüksek tutarlar kazanabilirsiniz.

Youtube İle İnternetten Para Kazanma başlıklı yazımızda, Youtube kanalınız üzerinden nasıl para kazanabileceğiniz hakkında muhteşem bilgiler sunduk.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Geleceğin Teknolojik Meslekleri Nelerdir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478