Yapay Zeka insanlığın sonunu getirebilir mi?

Yapay zeka teknolojisinin her geçen gün ilerlemesi, kendi halinde insanlarda olduğu gibi bilim insanları arasında da insanlığın sonunu getirebilir mi tartışmasına neden olmaktadır. Birçok bilim insanı yapay zekanın gelişimini dikkate alarak, bu teknolojinin insanlığın sonunu getirebileceği görüşünü savunmaktadır. Hatta yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir mi? Sorusuna özellikle cevap aramak için çalışmalar başlatan bilim insanlarının sayısı da, her geçen gün hızla artmaktadır.

Hayatımızın her alanında gelişen yapay zeka teknolojisi, adeta hayatımızı otomatikleştirilmiş durumdadır. Her ne kadar bu çalışmalar şimdilik insanoğlu için büyük kolaylıklar sağlasa da, yapay zeka üzerinde art niyetli çalışmalarının olduğunu da unutmamak gerekir. Özellikle savaş teknolojisini elinde bulundurmak isteyen devletler, yapay zeka teknolojisinin savaş teknolojisinde ileri düzeyde kullanılması için büyük çaba sarf etmektedirler. Asıl insanoğlunu korkutan çaba, yapay zekanın savaş teknolojisi üzerinde yoğunlaştırmaya başlanılmasıdır.

0

Yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir mi?

Elbette ki bugüne kadar yapılan pek çok araştırma, bunun yakın zamanda olmayacağını gösterse de belki de 10 yıllar ya da birkaç yüzyıl sonra, yapay zeka teknolojisinin insanlığın sonu olabileceğine işaret etmektedir.

Birçok sektörde daha hızlı çalışma kapasitesi ve verimlilik için, yapay zekaya sahip robotlar hayatımızda fazlasıyla geri almaya başladılar. Aynı şekilde savaşlarda insanın kaybını önlemek isteyen güçlü devletler de, oldukça tehlikeli yapay zeka uyumlu savaş teknolojileri üzerinde denemeler yapmaya devam etmektedir. Aslında yapay zekalı nasıl yoğunlaştığı alan son yıllara baktığımızda, savaş teknolojisi üzerinedir.

Stephen Hawking tarafından bir televizyon programına verilen röportajda, 20-30 yıl içerisinde yapay zekanın aşırı derecede ilerlemiş ve değişiklik göstermiş seviyede olacağını söylemişti. Stephen Hawking yapay zekanın kendi kendini geliştirebilecek düzeye ulaşması halinde, büyük tehlikeler doğuracağını ve insanlığın sonunu getirebileceğini söylemiştir. Zaten birçok bilim adamının Yapay Zeka üzerinde yaptığı araştırmanın sonucu da, bu söyleme işaret etmektedir. Yakın zamanda görebileceğimiz en gelişmiş yapay zekalı ürününün, bir zamanlar TRT ekranlarında gördüğümüz Kara Şimşek dizisinde olduğu gibi kendi kendine gidebilen ve konuşabilen araçlar olması bekleniyor. Onun için Tesla ve Google bilindiği üzere testler yapmaya başladılar bile.

Peki, siz yapay zeka insanlığın sonu olabilir mi? Sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından, ileterek diğer kullanıcılarımız ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google Allo nedir? Nasıl kullanılır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478