WannaCry saldırısının üzerinden 2 yıl geçti!

WannaCry

Dünyayı çalkalayan WannaCry saldırısının bugün ikinci yıl dönümü. Peki, bu saldırıda ve sonrasında neler yaşandı? İşte detaylar.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi (NHS) WannaCry sayesinde durma noktasına geldi, ameliyatlar yapılamadı. İspanya telekom sektörü durakladı, Fransa’da otomotiv şirketleri üretimlerine ara verdi, global lojistik şirketlerinin sistemleri aksadı.

Bugün WannaCry saldırısından 24 ay sonra tüm dünyaya baktığımızda; sağlık sistemlerinin Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde hızla dijitalleşmeye devam ettiğini görüyoruz.

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşlarına göre; bu ilerlemeler sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırarak hastalar için daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlasa da, her dijital sistem gibi aynı zamanda kötü amaçlı saldırı riski altında. Medikal kayıtların kara borsada kredi kartı numaralarından 10 kat daha değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, durumun ciddiyeti anlaşılıyor.

Kötü amaçlı aktörlerin kişisel çıkarları için medikal kimliklerin peşinde olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, hepimizin kendi kişisel dijital ekipmanlarımızı ve faaliyet gösterdikleri sistemleri korumak için gerekli adımları atmamız her zamankinden daha önem taşıyor.

WannaCry hafızalardan silindikçe; halkın sağlık sistemlerine yönelik risklerin ortadan kalktığına olan inancı güçlenebilir, ancak herkesin kendi dijital kimliğine sahip çıkmasına ihtiyacımız var.

WannaCry

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Epic Games Store özel oyunları ne zamana kadar özel?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478