VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

VPN nedir, ne işe yarar? Sorularına cevaplar bulacağınız yazımızda, VPN sistemleri hakkında farklı bilgilerde yer almaktadır. Dünyanın tüm ülkelerinde görülen ancak Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde daha sık rastlanan durumlardan birisi olan internet sitelerine erişim yasakları, son zamanlarda daha görünür hale geldi.

İnternet üzerinde düzenleme yapan Bilişim Teknolojileri Kurulu, özellikle çocuk ve gençlerin yasadışı unsurlardan uzak kalmasını sağlamak amacıyla, kumar, uyuşturucu, yasadışı silah satışı ve terör örgütü propagandası yapan web sitelerine, erişim yasakları getirmektedir. Bunun yanında bazen web sitesinde bulunan bir içerik yüzünden, tüm siteye erişim yasağı da getirildiği ve kullanıcıların sitenin genel içeriğinden mahrum kaldığı görülmektedir. İnternet kullanıcılarının, bu sorunu aşmak için kullanabilecekleri yöntemlerden birisi olan VPN nedir? VPN ne işe yarar? Sorularına, sizler için cevap verdik.

VPN Nedir?

Kullanılan fiziki bilgisayarı, normalde olduğu yerden farklı bir konumda göstererek erişim yasağı bulunan sitelere giriş yapılmasına imkân veren bir sanal ağ bağlantısıdır diyerek, VPN nedir? Sorunuzu cevaplandırabiliriz.

Örneğin Youtube bir zamanlar Türkiye’de erişim yasağı getirilen siteler arasında yer almakta ve Türkiye girişli IP adreslerinin siteye girişi engellenmekteydi. Ancak VPN kullanan kişiler, VPN sanal ağına bağlanarak kendilerini Fransa, Almanya ya da farklı bir ülkeden giriş yapıyor gibi göstererek rahatlıkla Youtube’a erişebilmekteydi.

Genel olarak baktığımızda farklı birçok kullanım şekli bulunsa da, en yaygın kullanılanları tarayıcı eklentileri, programlar ya da köprü sitelerdir.

VPN Çeşitleri

VPN Programları

Bilgisayar ya da telefonunuza program şeklinde indireceğiniz VPN’ler, kolay kullanımı ve ara yüzü sayesinde, yasaklı sitelere hızlı bir şekilde giriş yapılmasını sağlamaktadır. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmakta olup, ücretsiz versiyonlarındaki ülke sayısı kısıtlı olmakla birlikte genellikle fazla reklamlar görmek mümkündür.

VPN Tarayıcı Eklentileri

Aslında en yaygın kullanılan teknik, tarayıcı eklentileridir. Fazla bir zahmete gerek kalmadan tarayıcıya eklenen VPN eklentileri sayesinde, saniyeler içinde yasaklı sitelere giriş yapılabilmektedir. Eklentiyi tarayıcıya ekledikten sonra aktif ederek, erişim engeli bulunan sitelere farklı bir ülkenin internet kullanıcısı gibi giriş yapabilirsiniz. Uygulama kullanıldıktan sonra kapatılabilir, ya da kapatmadan tüm sitelerde kullanılmaya devam edilebilir. Ancak eklentinin uzun süreler boyunca açık olması, bilgisayarın yavaşlamasına neden olacağı için kullanıldıktan sonra kapatılmasını tavsiye ederiz.

Tarayıcı eklentisi şeklinde sunulan VPN çeşitlerinin de, yine ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmakta olup, aynı şekilde ücretli sürümünde daha çok ülke seçeneği bulunmakla birlikte reklamlar ya hiç yoktur ya da yok denecek kadar azdır.

Proxy Tünel Siteleri

Aracı köprü sitelerde erişim engeli bulunan web sitelerine giriş yapmak için kullanılan yöntemlerden birisi olsa da, oldukça yavaş kalan bir yöntem olması sebebiyle fazla tercih edilmemektedir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478