USB4 Nedir? USB4 Özellikleri Nelerdir?

Bu senenin Mart ayından beri teknoloji mağazalarında yerini alan USB4 nedir? USB4 özellikleri nelerdir? Başlıklı bu yazımızda, USB4 hakkında detaylara yer verdik.

Başlangıç olarak Intel cihazlarda kullanılabilen ürün, her şeyden önce müthiş hızda dosya aktarımına izin vermesiyle öne çıkıyor. Thunderbolt 3 ile uyumlu olarak üretilen USB4, genel diğer özellikleriyle de göz dolduruyor.

USB4 Özellikleri ve USB 3 Karşılaştırılması

USB Type-C Bağlantısı

Fiziksel olarak fazla bir değişiklik görülmemesi nedeniyle, USB Type-C kabloları ile kullanılmasında hiçbir sorun bulunmuyor. Yeni nesin USB’yi, çok rahat bir şekilde USB Type-C kablolarıyla kullanmak mümkündür.

Hızı

40 GBPS transfer hızına sahip olması, yeni ürünü USB 3’ten ayıran en önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği sayesinde, USB 3.2’den tam olarak iki kat daha hızlı dosya aktarımı sağlıyor. Ayrıca USB 3’den ise, tam 8 kat daha fazla hıza sahiptir.

Thunderbolt 3 ile Uyumluluk

Intel tarafından yakın zaman önce yapılan açıklamaya göre, Thunderbolt 3’ün daha fazla yaygınlaşmasını sağlamak için bir takım çalışmalar yapıldığı duyurulmuştu. Bunlardan biri de, USB4 uyumluluğu olarak öne çıkıyor. Bunun neticesinde üreticilerin USB4 cihazı ya da kablosu üretmesi için, Intel’e herhangi bir telif ücreti ödemesine gerek bulunmuyor. Böylelikle Thunderbolt 3 teknolojisinin daha yaygınlaştırılması söz konusu oluyor.

Harici Ekranlara Veri Aktarabilme Ayarları

Ürünün en önemli ve faydalı özellikleri arasında, harici ekranlara veri aktarımının ayarlanabilmesi gibi bir özellik öne çıkıyor. Bu sayede bağlı bulunduğu cihazların genel kapasitesine göre ölçeklendirme yapılabilmesi mümkün oluyor.

Üretim Maliyeti

Bileşenler bakımından USB 3.2’den daha fazla bileşene sahip olması, üretim maliyetlerini artırmaktadır. Ancak standart özellikleriyle birlikte, piyasaya ilk çıktığında pahalı sayılabilecek bir fiyatta olsa da , kısa bir süre sonra fiyat olarak da önemli bir düşüş yaşanması kesindir.

Geriye Dönük Uyumluluğu

USB 2 ve USB 3 standartlarıyla uyumlu bir yapıda olması, bu ürünlerle yapılandırılmış özellikteki verilerin kullanılmasına da imkân veriyor. USB 2 ve 3 bağlantı noktasına bağlanılması sebebiyle, hızının 40 GBPS’ye ulaşmaması buradaki tek sorun olarak görülse de bu normal karşılanabilecek bir durumdur.

Güncel oyun ve teknoloji haberleri için, bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden de takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

2019 Yılının En İyi Akıllı Telefonları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478