Ubisoft Steam’in Aldığı Payı Eleştirdi

Ünlü Fransız oyun yapımcısı Ubisoft Steam’in aldığı payı eleştirdi. İşte pek çok ünlü oyunun yapımcısı olan Ubisoft’un Steam eleştirisi.

Oyun severlerin büyük beğeni ile oynadıkları pek çok oyunun yapımcısı olan Ubisoft, bir yandan yeni oyunlarını tanıtmaya devam ederken bir diğer yandan da yeni teknolojilere ayak uydurmayı hedefliyor. Google Stadia ve Epic Games Store ile önemli ortaklıkları olan Ubisoft, farklı platformları seçmesinin nedenini açıkladı.

Ubisoft Steam’in Politikasını Eleştirdi!

Ubisoft’un Başkanı olan Chris Early, Steam’in kurucusu olan Valve’in, Steam üzerinden çok para kazandığını dile getirdi. Early, Steam sisteminin Dünya’daki oyun dağıtım standartlarını yansıtmadığını ve Steam’in iş modellerinin gerçekçi olmadığını dile getirdi.

Early’nin Valve hakkında yaptığı şikayet pek çok oyun yapımcısı tarafından haklı görüldü. Oyun yapımcıları, oyun sektörünün büyümesi için Steam’in iş politikasını değiştirmesi gerektiğini dile getiriyor.

Steam’in sahibi olan Valve, satılan her oyun için yüzde 30’luk pay alıyor ve geri kalan yüzde 70’lik payı ise geliştiricilere veriyor. Valve’in bu politikası başlangıçta oyun geliştiricileri tarafından kabul görmüştü. Valve’in bu politikası sonrasında iOS ve PlayStation ve Xbox platformlarına da uyarlandı.

Ubisoft Çalışanlarından Oyuncuları Kızdıran Şaka!

Politikasını geçtiğimiz yıllarda ufak bir şekilde değiştiren Valve, Steam üzerinde bir oyunun 10 milyon dolarlık bir hasılat elde etmesi durumunda satışlardaki payını yüzde 25’e düşüreceğini, 50 milyon dolarlık bir hasılatta ise alacağı payı yüzde 20 olarak güncelleyeceğini duyurmuştu. Valve’in bu politikası da oyun geliştiricileri tarafından mantıklı bulunmuştu.

Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’in kendi oyun kütüphanesi olan Epic Games Store’u duyurmasıyla birlikte kartlar yeniden dağıtılmıştı. Epic Games Store’da satılan her oyundan Epic Games’in yüzde 12 pay alacağını duyurması oyun yapımcılarının dikkatini çekti. Ubisoft şu an Steam’de oyun satmaya devam etse de ilerleyen günlerde Epic Games Store’un popülerleşmeye başlamasıyla birlikte oyunlarını Steam üzerinden kaldırıp Epic Games Store’a geçirmesi bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478