Stok Fotoğraf Satarak İnternetten Para Kazanma

Her ne kadar internetten para kazanma yolları arasında ülkemizde yaygın olmayan bir sistem olsa da, bir yandan fotoğrafçılık gibi bir hobiniz varsa bunu gerçekleştirebilir ve bir yandan da çektiğiniz fotoğraflarla harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Stok fotoğraf satarak internetten para kazanma, üstelik zannettiğinizden çok daha kolay bir işlemdir. Fotoğrafçılık konusunda biraz tecrübe ve yeteneğe sahip biriyseniz ve birazda ufkunuz açık ise, bu iş tamda size göre!

Genellikle fotoğrafçılık denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi sanat olsa da, stok fotoğrafçılığın sanatla çok yakın bir alakası bulunmamaktadır.

Stok fotoğraf satarak internetten para kazanma

Bu işi yapmanın asıl püf noktası, şirketlerin kullanabileceği mali bir değere sahip olabileceğini düşündüğünüz kareler yakalamaya çalışmak ve bunu internet üzerinde fotoğraf satışının yapıldığı sitelere yükleyerek alıcısını beklemektedir. Her ne kadar size binlerce lira para kazandırmasa da, hobinizi yaparken cep harçlığınızı da bu sayede çıkarmanız mümkündür.

Nasıl stok fotoğrafçılığı yapabilirim?

Güzel bir fotoğraf makinesine sahip olmak, buradaki en önemli noktalardan birisidir. Zira net kareler yakalamak ve detaylara inebilmek için, iyi bir makine bu iş için temel şartlar arasındadır. Takdir edersiniz ki çok amatör olmasının yanı sıra kalitesiz fotoğrafa, sizin gibi başkası da ödeme yapmak istemeyecektir.

Şayet cep telefonunuzun kamerasına güveniyorsanız, bunu cep telefonları ile de yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra, ticari bir değer taşıyabileceğine inandığınız birçok görseli, internet üzerinde yayın yapan ve bu amaca hizmet eden internet sitelerine yükleyerek alıcısının çıkmasını bekleyebilirsiniz. Alıcıların anlık taleplerinin değişebileceğini düşünerek, farklı kategorilerde fotoğraflar çekip satışa sunmak satışlarınızı daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Fotoğraflar İçin Neden Para Ödeniyor?

Çektiğiniz fotoğraflara şirket ya da kişilerin para vermeleri, nihayetinde karşılıksız olmayıp bir mantığa dayanmaktadır. Bu mantığın temelinde ise özgünlük ve ticari faaliyetler bulunmaktadır. Kişi ya da firmalar çalışma yaptığı alanlara uygun özgün fotoğraflar bularak bu fotoğrafları, tüm haklarıyla birlikte satın almaktadır. Yani stok sitelerine yükleyeceğiniz fotoğraflar satıldıktan sonra, sizin daha sonrasında fotoğraflar üzerinde hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmuyor. Çektiğiniz fotoğrafları, her türlü yasal haklarıyla birlikte satmış oluyorsunuz. Bu fotoğraflara ihtiyacı olan kişiler ise daha önce başka yerde bulunmayan, kullanılmamış görselleri ticari faaliyetlerinde kullanmaktadır. Bu nedenle de uğraşmadan ve zaman kaybetmeden, daha önceden hazırda var olan fotoğraflar arasından seçim yapmayı daha uygun görmektedirler.

Nasıl Fotoğraflar Satılıyor?

Konumuzun giriş kısmında da biraz değindiğimiz gibi, talep edilecek fotoğrafların kategorisi hazırlanan projeye göre değişmektedir. Bazen hayvanları konu alan bir fotoğraf hızlı bir şekilde satılırken, bazen gökyüzünün gece çekilmiş hali, bir dağ ya da deniz manzarası da hızlı bir şekilde satılabilmektedir. Ya da yaşadığınız şehirde bulunan tarihi yapılar, bir kâğıt toplayıcısının fotoğrafı ve daha fazlası, rahatlıkla satılabilmektedir.

Güvenilir Stok Fotoğraf Siteleri

Alıcıya daha hızlı ulaşmak için güvenebileceğiniz fotoğraf siteleri, İstock, Shutterstock ve 123RF gibi web siteleridir. Bunlar tavsiye edilen web siteleri olsa da, bunların dışında güvenilirliğini kanıtlamış farklı web siteleri de bulunmaktadır.

Stok fotoğraf satarak internetten para kazanma hakkında merak ettiklerinizi, konu altına yorum yaparak daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En İyi Oyun İndirme Siteleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478