STEAM AÇIĞI YÜZÜNDEN HACKLENEBİLİRSİNİZ!

Steam uygulaması , dünya çapında 15 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan oyun kütüphanelerinden birisi. Counter Strike gibi efsaneleşmiş oyunların yapımcısı olan Valve şirketine ait Steam , güvenlik problemi yaşıyor.Kritik Steam güvenlik açığı sebebiyle hackerlar bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebilir. !

Son yıllarda ülkemizde de fazlasıyla popüler hale gelen Steam’in kullanımına küresel boyutta büyümesine katkıda bulunmuş olan en popüler oyunlar ise , PUBG ,Counter Strike Global Offensive , GTA V gibi oyunlar.

Steamde bulunan bu güvenlik açığı 10 senedir mevcuttu ! 

Basit olarak düzenleniş bir UDP isteği ile tetiklenmiş olan bu zafiyet, kullanıcıların haberi ve izinleri olmadan bilgisayarlarının kontrolünü Hacker’a teslim ediyordu.

Steam uygulamasının 10 yılı aşkın bir süredir UDP portları üzerinden haberleşme sağlandığı biliniyor.

Güvenlik araştırmacısı Tom Court tarafından tespit edilen bu güvenlik açığı, Steam güvenlik ekibi tarafından kısa süre içerisinde kapatılarak yeni bir versiyon yayınladı.

Bu zafiyetin işleyişi ile alakalı bir video da paylaşmış olan Tom Court, 30 saniye içerisinde Steam yülü olan bilgisayarda komut çalıştırmayı başardı.

Valve cephesinden ise kullanıcıları korkutan güvenlik açığı ile ilgili yapılan açıklama da gecikmedi.

Valve şirketinin yapmış olduğu açıklama ile ekip tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bu açıktan etkilenmiş olan bir kullanıcı tespit edilemediğini belirtmiş oldu. Eğer siz de Steam kullanıcısıysanız , kişisel bilgisayarınızın güvenliği açısından Steam güncellemelerini yapmanızı önermekteyiz.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

5000 TL ÖDÜLLÜ PUBG TURNUVASI !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478