Sosyal medyadan kaynaklı güvenlik sorunları

Neredeyse hepimizin günlük kullandığı sosyal medya kanalları, hızlı haberleşme ve eğlencenin yanı sıra bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu sorunlar her ne kadar sitelerden kaynaklı olmasa da, bazı durumlarda sitelerden kaynaklı güvenlik sorunlarının olduğu da bir gerçektir. Sosyal medyadan kaynaklı güvenlik sorunları başlığı altında, hem bu mecraların internet güvenliğine direk etkilerinden, hem de üçüncü taraflar tarafından internet güvenliğinin nasıl riske sokulduğundan bahsedeceğiz.

Yazımızın devamında bahsedeceğimiz konularda hassasiyet göstermeniz, internette gizlilik ve güvenliğiniz için alabileceğiniz başlıca bir önlemdir.

Sosyal Medyadan Kaynaklı Güvenlik Sorunları

Kimlik avı

Sosyal medya üzerinden bilgilerini paylaşan kişiler, korsanlar için adeta bir “av”  niteliğindedir. Ve o kötü sona, bir adım daha yaklaşmanızı sağlamaktadır. Sizin ilgi alanınıza uygun bağlantılar oluşturup bir şekilde tıklamanızı sağlayarak, daha kolay yem olmanız için rahat bir çalışma yapabilmektedirler.

Anketler

Kişisel bilgi ve tercihlerinize yönelik anketler düzenleyerek, eğiliminizi daha net anlamaya çalışırlar. Bu sayede, yine daha rahat tıklayabileceğiniz bağlantılar oluşturarak, bilgilerinizi daha kolay çalabilirler.

Bilgilerin paylaşılması

Bilgisayar korsanları, sosyal medya sitelerinde açılan sayfa ve profiller üzerinden öncelikle dostane bir ortam oluşturarak size güven verdikten sonra, bilgileriniz hakkında ipucu almaya çalışırlar. Böylelikle edindikleri her bilgi, sizin kişisel gizlilik ve güvenliğiniz için bir tehdit olarak kullanılır.

Bilgi paylaşımını sadece bilgisayar korsanları ve kimlik avcıları için düşünmemeli, size düşmanlık besleyen ya da zarar verebilecek insanlar için de dikkatle düşünmelisiniz. Örneğin sizi uzaktan da olsa tanıyıp evinizi soymak için uygun zamanı kollayan birinin sosyal medyada sizin tatile gittiğinizi görmesi, bulunmaz bir nimet olacaktır.

Aynı şekilde çocuğunuzun okuldaki resmini paylaşırken okulun isminin de görsel de yer alması, size çocuğunuz üzerinden zarar vermek isteyenler için muazzam bir fırsat olacaktır. Hatta çocuğunuz üzerinden, adresinize ulaşması da oldukça mümkündür.

Kısacası bu ortamlarda kişisel bilgi paylaşımı, daha fazla sorunla karşılaşma riskinizin olduğu anlamına da gelmektedir.

Sahte uygulamalar

Sosyal medya siteleri üzerinde hesaplarınızın ve dolayısıyla gizlilik ve güvenliğinizin sağlamda olduğundan emin olmak istiyorsanız, sahte uygulamalar konusunda da dikkatli olmanız gerekmektedir. Sosyal ağlarda en fazla yapılan kimlik avcılığı ve banka ve diğer verilerin çalınması, sahte uygulamalar üzerinden yapılmaktadır.

Sahte web siteleri

Sosyal medyadan kaynaklanan güvenlik problemleri arasında, bankaların ve diğer kuruluşların internet sitelerini gerçeğe yakın kopyalayarak aldatıcı hilelerle kuruluşlara aitmiş gibi gösterilmesi, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle son yıllarda popüler olan bu uygulama ile banka hesapları boşaltılmakta, insanların kişisel bilgileri ele geçirilmektedir. Bu nedenle sosyal medya linklerine tıklamak yerine, Google veya direk site adresinin yazılması güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

Güncel oyun ve teknoloji haberleri için, bizi takip etmeye devam edin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Takipçi satın almanın dezavantajları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478