Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler

Birçoğumuzun gününün önemli bir bölümünü geçirdiği sosyal medya platformları, eğlenceli olduğu gibi bazı durumlarda farklı sıkıntıların ortaya çıkabileceği yerlerin başında gelmektedir. Bu nedenle sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler başlıklı bu yazımızda vermiş olduğumuz detayları dikkate alarak hareket etmek, çeşitli sorunlarla karşılaşmamak adına önemlidir.

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler

Tatil durumunuz

Sosyal medyada tatile gittiğinizi paylaşmak, nadiren gerçekleşecek bir durum olsa da evinizi soymak isteyenler için bulunmaz nimet niteliği taşıyacaktır. Hırsızlık planı yapan kişilerin sizin tatilde olduğunuzu görmeleri, onların daha rahat hareket ederek evinizi soymaya olan cesaretlerine artırabilir. Bu nedenle tatil bilgilerinize paylaşmamak, yararınıza olacaktır.

Aile içi ilişkiler

Aile bireylerinden herhangi biriyle farklı sorunlar yaşamış olabilirsiniz. Ancak bu sorunları sosyal medyaya taşımanız, sizi insanların gözünde küçük düşürecek bir eylem olacaktır.

Aile içi ilişkilerin yanı sıra aile bilgilerinizi sosyal ortamlardan paylaşmaktan da, uzak durmanızı tavsiye ederiz.

İş bilgileri

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler arasında, iş bilgilerinizi de unutmayınız. Bilmeden de olsa farklı kişilerin hedefi haline gelmeniz durumunda, iş bilgilerinizi paylaşmanız size zarar vermek isteyen kişilerin daha rahat bir şekilde hedefi haline gelmenize neden olabilir.

Aşırı siyasi paylaşımlar

Maalesef ki günümüzde insanların önemli bir kısmı, fanatikleşmiş bir şekilde siyasete bağlı kalmaktadır. Bu durum normal şartlarda masumane bir davranış olarak görülse de, iş hayatınızda ya da yeni bir iş bulduğunuzda sizin aleyhinize olabilecek durumlar arasındadır.

Sosyal medyada eleştirinin dozunu kaçırmak ülkenin gidişatını değiştirmeyecek olsa da, sizin hayatınızı olumsuz yönde değiştirebilir.

Konum bilgileriniz

Sosyal medya üzerinde konum bilgilerinizi paylaşmak, hem size düşmanlık besleyen kişilerin size daha rahat ulaşması hem de bulunduğunuz yerden uzaklaşmanızı fırsat bilen kişilerin, art niyetli planları için iyi bir fırsat olabilir.

Patronunuzla ilgili şikayetler

Gerek işinizle ve gerekse patronunuzla ilgili farklı şikayetlerinizi sosyal medya üzerinden paylaşmak, farkında olmadan sınırı açmanız durumunda iş hayatınıza olumsuz yansıyacaktır. Bu sebeplerle işiniz ve patronunuzla ilgili şikayetlerinizi, sosyal medya sitelerinde paylaşırken bir kez daha düşünün.

Önemli tarihler

Sizin ya da yakınlarınızın doğum günleri, evlilik yıldönümü ya da farklı önemli tarihleri sosyal medya üzerinde paylaşmanız, kimlik avcılarının siz ya da aile bireylerinden herhangi birinin bilgilerini ele geçirmesine neden olabilir.

İnsanların kendileri ya da aile bireyleri için önemli olan tarihleri kapsayan şifreler kullandığını düşündüğümüzde, eninde sonunda bu tuzağa düşme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır.

Kimlik avcılığı ve kişisel güvenlik için dikkat edilmesi gereken şeyler

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler yukarıdaki saydıklarımız a benzer bilgiler olmakla birlikte, gerek kişisel güvenliğiniz ve gerekse hesap güvenliğiniz için sosyal platformlarda dikkat etmeniz gerekecek farklı unsurlar da bulunmaktadır.

Gerekli hassasiyeti göstermenizi durumunda, sosyal medya sitelerinde önemli güvenlik adımlarını tamamlamış olursunuz.

Gönderilerinizi gizli tutun

Sosyal medyada yapacağınız paylaşımları sadece arkadaş listenizde bulunan insanların göreceği şekilde ayarlama yapmak, güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Bu sayede listenizde bulunmayan kişilerin bilgilerinize sosyal medya üzerinden ulaşmaları, çok daha zor olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden gelen istekleri geri çevirin

Facebook, Instagram ya da diğer sosyal medya sitelerinde, günlük hayatta tanımadığınız kişilerden gelen istekleri geri çevirmek, güvenlik adına yapabileceğiniz önemli şeylerden biridir.

Bu sayede paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınızın göreceği şekilde de ayarladıktan sonra, hesap ve kişisel güvenliğiniz için önemli iki adamı tamamlanmış olursunuz.

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler hakkında sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sosyal medyadan kaynaklı güvenlik sorunları Başlıklı yazımızı da okuyarak, sosyal mecralarda karşılaşabileceğiniz güvenlik sorunları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478