Sirinin Mucidi Denizli’li Bir Çoban!

Bugünkü konumuz Denizliden çıkmış bir çoban. Öyle bir çoban ki, popüler kültür olmasa adını sadece bilim dünyası bilecekti. Popüler kültürün bize sunduğu bir uygulama, Sirinin mucidi sayesinde son zamanlarda sosyal medya paylaşımlarında sık sık görür olduk. Paylaşımların başlığıysa “Siri’yi aslında Denizlili bir çoban buldu” oluyor genellikle.

PEKİ DOĞRU MU?

Oysa o, büyük kitlelerce tüm zamanların en büyük dehası olarak kabul edilen Alber Einsthein ile çalışmalar yapmış, hatta Einstein’ın en meşur teorisi olan İzafiyet Teorisine karşıt bir teori geliştirmiş bir profesör.

siri mucidi

HAYAT HİKAYESİ

Onun hayat hikayesi 1936 yılında Denizli Acıpayam da pikniğe giden öğretmenlerle tanışması ile başlıyor. Küçük Hüseyin, öğretmenlerin piknik yaptığı yerde çobanlık yapıyor o sırada. Öğretmenler adını soruyor, Hüseyin diye cevap veriyor. Eline bir gazete veriyorlar, Hüseyin gazetedeki yazıları okuyor. Öğretmenler şaşkın. Okula gitmeyen bir çocuğun böyle okuması onlara garip geliyor. Sirinin mucidi hatta bir çok aynı tabancı ürünlerin de üreticisi olarak söyleyebiliriz.

Apple Özel Etkinliği Canlı Nasıl Izlenir?

Yaşını soruyorlar:  12 diyor Hüseyin, 3 yaşımda annemi, 11 yaşımda babamı kaybettim. diye ekliyor. Öğretmenler bu çocukdaki zehir gibi beyni fark ediyor ve okumasına önayak oluyor.Hüseyin parasız yatılıda okula başlıyor ve bir gün bir matematik yarışmasına katılıp kazanıyor.Karşılığında hediye edilen matematik kitabını sabaha kadar bitiriyor ve kitapta bir yanlışlık bulduğunu öğretmenlerine söylüyor. Öğretmenler şaşırıyor, çünkü Hüseyin’in bulduğunu ididaa ettiği hata Albert Einsteinin Görecelilik Teorisi ile ilgili.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • AbDüL11 ay önce
  • Denizli ve siri ne alaka yaaaa 😀

Sıradaki içerik:

Apple Özel Etkinliği canlı nasıl izlenir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478