Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Korunma

İnternet üzerinde ergen yaşlardaki çocuk ve gençlerin sıklıkla maruz kaldığı siber zorbalık, aynı zamanda internet üzerinde vakit geçiren yetişkinleri de hedef almaktadır. Peki, siber zorbalık nedir? Siber zorbalıktan korunma yolları nelerdir? İnternet üzerinde geçirdiğimiz süre içerisinde maruz kalacağımız olumsuzluklardan biri olan siber zorbalık, özellikle savunma gücü zayıf olan kişilere yönelik yapılan saldırgan davranışları içermektedir.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık; elektronik iletişim araçlarıyla süreklilik arz edecek şekilde ya da farklı zamanlarda, özellikle savunma gücüne fazla sahip olmayan bireylere karşı yapılan, bilinçli saldırganlık girişimidir.

Daha anlaşılır ifade ile günlük hayatta maruz kalınacak saldırganlığın, başta internet teknolojileri olmak üzere çeşitli iletişim araçları üzerinden yapılmasıdır diyebiliriz. Günümüzde iletişim araçlarının küçük yaşlardan itibaren yaygın bir şekilde kullanılması, siber zorbalık tehdidini de aynı oranda artırmıştır. Bilişim suçları arasına giren bu tehdit unsuru, özellikle çocuk ve kadınları hedef alan davranış biçimidir.

Siber Zorbalıktan Korunma Yolları

Özellikle erken yaştaki bireylerin kendi başlarına belirli önlem almaları mümkün olmasa da, ebeveynler çocuklarının iletişim araçları üzerinden yapılacak tehditlere maruz kalmaması için birtakım önlemler alabilir.

Bunun için alınabilecek önlemlerin yanı sıra, kendilerini savunamayacak düzeyde olan kişiler karşılaştıkları olumsuzluklarda ailelerine haber vermeleri konusunda eğitilmelidir. Siber zorbalıktan korunma yolları için, aşağıdaki hususlar dikkate almak büyük fayda sağlayacaktır.

  • Çocuklar internet ve diğer iletişim araçları ile maruz kaldıkları olumsuzlukları, ailelerine bildirmek için eğitilmelidir.
  • Çocuk ve kadınların paylaştıkları fotoğraflarına daha dikkat etmeleri, özellikle vücut mahremiyetini teşhir edici görseller paylaşmaktan kaçınmaları gerekir.
  • Bu konuda çocukların ayrıca eğitilmesi, siber zorbalık ve farklı tehditlere karşı büyük önem taşımaktadır.
  • Çocukların sosyal medya sitelerini kullanmalarının kısıtlanması da, alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.
  • Sosyal ağlar yerine onların ilgi alanını sanatsal ve bilgi içerikli alanlara yöneltmek, çok daha faydalı olacaktır.
  • Kişisel bilgileri paylaşmaktan kaçınmak da, siber zorbalıktan korunmanın yolları arasında çocuklar için alınabilecek önlemlerden biri olduğu kadar, aynı zamanda yetişkinler için alınabilecek önlemler arasında da yer almaktadır.
  • Çocukların internet kullanımının takibi ve farklı yazılımlarla kontrol altına alınması da, bu tehdit unsuru için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Daha Sık Görülüyor

Siber zorbalığın yapılan araştırmalar sonucunda, sosyal medya sitelerinde kadın ve çocukların daha sık rastladıkları tehdit unsurları arasında yer aldığı görülmektedir.

Tehdit eylemini gerçekleştiren kişilerin de yine ergen sayılabilecek yaşta olmaları, yapılan araştırmanın bir başka önemli özelliği olarak çıkmaktadır. Uzmanlar bu tür eylemlerin, kişinin davranış bozukluğu gibi nedenlerle yapıldığını belirtmektedir. Bilinçaltında yatan kendini değersiz hissetme ve buna bağlı olarak gücünü ispat etme çabaları, siber zorbalığın ortaya çıkmasındaki önemli nedenler arasında gösterilmektedir.

Cinsiyetçilik Ön Planda Yer Alıyor

Siber zorbalık eylemi her zaman mağduriyet doğurmasa da, bu tehdidin kimi zamanlar özellikle kadınlar üzerinde mağduriyet oluşturduğu görülmektedir. Yaş faktörünün yanı sıra cinsiyet faktörü de, bu eylemin gerçekleşmesinde önemli pay sahibidir. Yine yapılan çeşitli araştırmalar, siber zorbalık unsurunun özellikle erkeklerden kadınlara yönelik gerçekleşen tehditleri içerdiğini göstermektedir.

En kapsamlı teknoloji haberleri için, bizi takip etmeye devam edin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478