Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar

Teknolojinin bundan 20 yıl öncesinde tahmin edilemeyecek düzeye ulaşması, işletmelere büyük avantajlar sağlamaya başlamıştır. Ancak gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda da, işletmelerin bu teknolojiler üzerinden bir takım saldırılara uğraması söz konusu olmaktadır. Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar, bazı durumlarda çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Her ne kadar bu saldırılar için alınabilecek bazı önlemler bulunsa da, saldırganların başarılı olması durumunda maddi kayıpların yanı sıra itibar kayıpları da ağır olabilmektedir. Aşağıda siber saldırıların işletmelere ne tür zararlar verdiği konusunda, bazı bilgilere yer verdik.

Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar

Maddi kayıplar

İşletmelere yönelik yapılacak saldırılar, farklı amaçlar taşıyabilmektedir. En sık yapılan saldırılar ise, işletmeyi maddi kayba uğratmaya yönelik yapılan saldırılar olmaktadır. Bu saldırılar da farklılıklar göstermektedir.

Bazı saldırılar işletmenin finans bilgilerini ele geçirerek hesaplarının boşaltılması yönünde yapılırken, bazı saldırılar ise işletmenin ürün ve hizmet üretmesini ya da satmasını engelleyerek maddi kayba uğramasını sağlamaktadır.

Yasal cezaların verilmesi

Siber saldırılarının işletmelere verdiği zararlar arasında, işletmenin yasal olarak bazı cezaları almasını sağlamakta ayrı bir yere sahiptir. Yasal olarak tüm işletmeler, müşteri gizliliğini güvence altına almak zorundadır.

Saldırganlar müşterilerinin kişisel bilgilerini ifşa ederek, işletmenin ilgili devlet kurumları tarafından ceza almasına böyle ise maddi kayıplara uğramasına neden olabilir. Bazen müşteri gizliliğini sağlayamayan işletmeler, daha ağır yaptırımlara maruz kalabilmektedir.

Marka itibarı

Yapılacak saldırıların ağır sonuçlarından biri de, işletmenin marka itibarının zedelenmesidir. Saldırıya uğrayan ve özellikle müşteri bilgileri ifşa olan işletmeler, büyük bir itibar kaybı yaşayarak ürün ve hizmet satışı konusunda zor duruma düşebilirler.

Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar genel hatlarıyla bunlar olsa da, bunların dışında farklı dolaylı zararların olması da mümkündür.

İşletmeler siber saldırılara karşı nasıl önlem almalıdır?

Bu tip saldırılara karşı, işletmelerin alabileceği birtakım önlemler faydalı olmaktadır. Alınabilecek önlemlere baktığımızda, şunları söyleyebiliriz.

  • Özellikle bilişim teknolojilerine yönelik istihdam edilen personel başta olmak üzere, finans biriminde çalışan personellerinde iyi bir eğitimden geçirilmesi alınacak önlemler arasındadır. Çünkü yapılan araştırmalar bu saldırıların sonuca ulaşmasında, genellikle çalışan hatasının olduğunu göstermektedir.
  • İşletme bünyesinde kullanılan bilişim teknolojileri için, ücretli koruyucu yazılımların kullanılması da bu saldırılara karşı alınabilecek farklı bir önlem olmaktadır.
  • Büyük işletmelerin siber güvenlik uzmanlarını çalıştırması ve saldırıya açık bir durumun olması halinde bunların giderilmesini sağlaması, alınabilecek önemli önlemlerden biridir.

Siber saldırılarının işletmelere verdiği zararlar hakkında yorumlarınızı, aşağıdaki yorum panelinden bize ulaştırabilirsiniz.

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Korunma Yolları

başlığı altında, siber zorbalıktan kendinizi ve çocuklarınızı korumanın yollarının neler olduğuna değindik.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Zula Mobil Çıktı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478