Pokemon Go Hükümetlerin Beyin Uyuşturmak için Kullandığı Bir Unsur mu?

Çevrimiçi oyun kültürünü tümden değiştirdiği gibi dünya geneline baktığımızda insanların hayatında da önemli bir yer tutan Pokemon Go, çıktığı günden beri insanların sağa sola bilinçsiz bir şekilde koşuşturmasına neden olan sıra dışı bir oyun olarak göze çarpıyor.  Peki bu oyun, dünyaya tamamen hâkim olmak isteyen hükümetlerin insanların beynine hükmetmek için geliştirdiği bir oyun olabilir mi? Uzmanlar oyunun işleyişi ve diğer unsurlarına baktığında, bu konuda insanları uyarıyor.

Oyunun alt yapısına bakıldığında da, komplo teorilerinin ciddiyetinin boyutu daha iyi anlaşılıyor. Psyop kitle kontrolü adı verilen ve hükümetlerin psikolojik operasyonlarının temeli olan bir sistem, Pokemon Go oyununu inşa ediyor.

Psyop nedir ve nasıl uygulanır?

Komple teorilerinin Pokemon Go oyununun bir Psyop oyunu olduğuna dair ortaya atılan iddiaları bir kenara bırakarak, öncelikle Psyop nedir buna bir bakalım. Psyop, özellikle büyük devletlerin insanları psikolojik olarak etkilemek için geliştirdiği ve kitlesel etkiye sahip olan çalışmalardan birisi olarak biliniyor.

Özellikle ülkelerin düşman bölgeleri olarak tanımladığı alanlarda, insanların hayatta olup bitenden soyutlaşmasını ve yaşananları umursamamasını hedefleyerek kişilerin her türlü manevi bağlarını yok etmeyi planlayan psikolojik bir sistemdir.

Oldukça geniş kapsamlı değerlendirilen ve uygulanan bu sistem, insanların hayal dünyasında olumsuz etkiler yapabildiği gibi, sistemi yönlendirenlerin istemesi halinde olumlu etkilerde yapabilmektedir.

Pokemon Go ile Psyop Arasında Nasıl Bir Bağ Olabilir?

İnsanların bireysel çıkarları için belli bir amaç uğrunda toplumsal olarak hareket etmesi nedeniyle, insanların online yaşam tarzları üzerinde inceleme yapabilme  fırsatı veriyor. Hatta oyun içindeki çeşitli unsurlarla insanlar üzerinde etkili olacak bir sistem sayesinde, insanların bilinç altına istedikleri şeyleri mümkün olduğu kadar işleyerek toplumları yönlendirmeye çalışıyorlar.

Oyun içerisinde bu yapılıyor mu kesin bilinmez ama, uzmanlar bu duruma kuvvetli bir şüpheyle yaklaşıyorlar. Özellikle ergenlik çağındaki bireylerin oyun içindeki unsurlardan gerçek hayatta da fazlaca etkilendiği düşünülürse, bunu başarmanın hiçte zor olmayacağını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Pokemon Go Oyununun İnsanları İzleme Olasılığı Var mı?

Bu sorunun cevabını izlemiyor şeklinde vermek, uzman açıklamaları ve mantıken ele aldığımızda mümkün değildir. Nedeni ise devletlerin bunu geçmişte birçok kez yapmış olması ve günümüzdeki harp koşulları dikkate alınmalıdır. ABD, Çin, Rusya ve İngiltere gibi güçlü sayılabilecek devletler insanları kontrol altına almak ve takip etmek istiyorsa, mutlaka insanları da bir şekilde izlemelidir. Bunu da en iyi şekilde bu oyunlar ve farklı uygulamalarla yapabilirler. Bu nedenle ortak kanı, başta Pokemon Go olmak üzere devletlerin insanları izlediği yönündedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İnternetin yok etmek üzere olduğu meslekler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478