Periscope TV Türkiye’de YASAKLANDI !!

Geçtiğimiz senelerden beri sosyal medya üzerinde erişim yasakları artıp azalırken , bu kervana katılan yeni isim ise Periscope TV oldu. Fakat bu sefer durum diğerlerinden biraz farklı.

Ülkemizde sosyal medya ve internet siteleri üzerindeki süregelen yasaklamalar, Her gün yeni bir haberi beraberinde getiriyor. Bu kez Periscope’a erişim engellenmekte. İşin ilginci bu kez durum ve içeriklerden kaynaklanmış olan bir yasaklama değil. Bu bir isim hakkı davası ve Periscope b davayı kaybetmişe beniyor.

Periscope’a marka haklarına tecavüz ettiği gerekçesi ile dava açan Periskop iletişim ve Prodüksiyon şirketini mahkeme haklı buldu. Twitter, Apple ve Google’ın ayrı ayrı  Periscope markasına dair bütün yayınlarını ve ürünlerini geri çekmesine hükmetmiş olan mahkeme Persicope’un resmi sitesi olan “Periscope.tv” adresine olan erişimin de engellenmesine karar verdi.

Mahkeme, üç ayrı şirketin de savunmalarını dikkatli bir şekilde dinledi ve davacı Periskop İletişim ve Prodüksiyon’u haklı buldu.

Google Avukatı

“Müvekkil şirketin sorumluluğuna yol açacak mahiyette hukuka uygun bir bildirim yapılmamıştır. Ayrıca müvekkil Google marka ihlalini bilebilecek ya da bu konuda kendi başına kanaat getirebilecek bir pozisyonda değildir. Davanın reddine karar verilsin.”

Twitter Avukatı

“Twitter dünya çapında faaliyet gösteren ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platformdur. Üçüncü kişilerin marka haklarına itina gösteren bir firmadır. ABD’de faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye’deki markanın varlığından haberdar olması gibi bir yükümlülüğü yoktur. Ayrıca müvekkil Twitter’ın Periscope uygulaması üzerinden yapmış olduğu faaliyet ile davacının faaliyeti tamamen birbirinden farklıdır. Periscope uygulaması, Twitter’ın canlı video uygulamasıdır. Oysa davacının faaliyeti bambaşka bir alandır. Uyuşmazlıkta marka ihlali olduğunu düşünmüyoruz. Periscope teriminin arama motorunda çıkmasını sonlandırmak teknik olarak ve fiilen mümkün değildir. Dava reddedilsin.”

Alınan kararlar an itibarı ile Periscope.tv adresine olan erişim engellenmiş vaziyette. Artık kullanıcılar Periscope’a girmek istiyor ise pscp.tv adresini kullanmak zorundalar. davalı üç şirketin krarı temyize götürmesi beklenmekte. Davanın seyriyle ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Ücretsiz Steam Kodu ”Five Rooms”

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478