Oyun Oynayarak Para Nasıl Kazanılır?

Sizlere oyun oynayarak nasıl para kazanılır bundan bahsettik. Sizler de oyun oynamayı seviyorsanız sizlere sunacağımız şıklardan bir tanesinde ilerleyerek para kazanabilirsiniz.

Oyun Oynayarak Para Kazanın

E-Spor turnuvalarını kazanın

Turnuvalar becerilikli ve nitelikli oyuncuların becerilerini kullanarak para kazanmasını sağlar.

“Eğer bir oyunda becerikli değilseniz maalesef size göre değil.”

Video oyunlarının profesyonel ve turnuva seviyesinde oynanmasına genellikle “eSports” denir. Ödüllerin büyüklüğünü görünce şaşırabilirsiniz. Valve’nin 2011 DOTA 2 turnuvasını kazanan ekip bir milyon dolar kazandı. 2011 North American Star League Starcraft 2 turnuvasını kazananlara 100,000 dolar verildi.

Ancak şu da var ki bu turnuvalardan para kazanan oyuncu sayısı çok değildir. Profesyonel oyuncuların kararlı ve yetenekli olması şarttır.

Ayrıca profesyonel oyuncular kurumsal sponsorluklar aracılığıyla da para kazanır. Örneğin Nike profesyonel sporculara sponsor olur ve Nascar yarış arabaları kurumsal markalarla süslenir. Intel, Western Digital ve SteelSeries elektronik oyun ekipmanlarının reklamını yapmak için geçmişte oyunculara sponsor olmuştu.

 İtem ve Altın Satışı

Oyun içinde bir şeyler satmak da uzun süredir var olan bir sistemdir.

Örn; CS:GO olarak da bildiğimiz Counter Strike: Global Offensive oyunu milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Steam üzerinden satın alabileceğiniz oyunda başarılı oldukça rütbe kazanıyorsunuz. Her 5-10 bölümün ardından KUTU veya META adı verilen ve maddi değeri olan “item”ler kazanıyorsunuz. Örnek olarak META bıçaklar oldukça pahalı ve bazıları 1000 dolara alıcı bulabiliyor. Steam pazarda satışa çıkarabiliyorsunuz.

Oyun Videosu Çekerek Para Kazanın

YouTube’a koyabilir ve insanların videolarınızı izlemesi karşılığında para kazanabilirsiniz. Ancak bunu yapmak kadar kolay değildir.

YouTube’un yardım sayfasında konuyla ilgili şunlar yazmaktadır:

Açıklamaları adım adım yaparsanız ve canlı çekim öğretici veya eğitici bir değer taşırsa para kazanabilirsiniz.

Düzgün bir miktar kazanabilmek için videonun görüntülenme oranının yüksek olması gerekir ve yüzlerce oyun videosu çeken kişileride geçmeniz gerektiğini göz önüne koyunca gerçekten kolay değil!

 Canlı Yayın Yaparak Para Kazanmak

Bilgisayarda ya da oyun konsolunda oyun oynarken ekran görüntünüzü canlı bir şekilde yayınlayın ve insanlar özellikle Twitch ya da Youtube üzerinden sizin oyununuzu izlesin. Büyük bir takipçi kitlesi elde ederseniz reklamlardan, bağışlardan ve aboneliklerden para kazanabilirsiniz.

Bu yöntemle sizi canlı olarak takip edecek geniş bir takipçi kitlesi elde etmek zordur. Aylarca sizi sadece 10 kişi izleyebilir, 100 kişiye ulaşmak bir yılınızı alabilir. Maalesef pek çok oyuncu/yayıncı bu rakamlarda ulaşamıyor bile. Bu yöntemle para kazanabilmek için sizi aynı anda binlerce kişinin izlemesi gerekiyor.

Oyun yayıncılığı alanı çok kalabalık. Neden daha popüler hesaplar varken insanlar sizi izlesin ki? İşte burası tabiri caizse dananın kuyruğunun koptuğu nokta. Kendinizi diğer oyuncu/yayıncılardan farklı bir konuma yerleştirmek, üslubunuzla kendinizi onlardan farklı kılmak durumundasınız. Benzer şekilde muhteşem bir oyuncu olmak ya da çok az kişinin oynadığı oyunlar oynayarak kendi markanızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Buna karşın bu yöntemle işe koyulmak oldukça kolaydır. Oynayacağınız oyunları kaldırabilecek iyi bir bilgisayar, canlı yayın yazılımı (örneğin tüm işletim sistemlerine uygun ve ücretsiz olan OBS Studio), oyun oynarken ekranın alt kısmında sizin de görünebilmenizi için webcam ve konuşurken sesinizin kaliteli çıkması için mikrofon bu iş için yeterlidir.

Oyun hesabını satarak para kazanmak

Özellikle online oyun sektöründe yaşanan büyüme yeni bir sektörün doğmasını sağladı. Online oyun hesapları özelliklerine ve ne kadarlık (3 yıllık, 5 aylık vb.) olmalarına bağlı olarak değer biçilip satışı yapılabiliyor. Hatta oyun hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz bir hesabı ucuza alıp daha yüksek bir fiyata satışını yapmanız mümkün.

Sizde sadece oyun oynayarak para kazanmak istiyorsanız bunları yaparak para kazanabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

DLive nedir? Nasıl Üye Olunur?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478