Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha hızlı ve sorunsuz internet bağlantısı için, internet operatörü kalitesi kadar modem kalitesi de önem taşımaktadır. Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olarak modem tercihinizi bu bilgiler ışığında yapmak, alacağınız ürünü sorunsuz kullanmanın yanı sıra, daha hızlı internet bağlantısına sahip olmak anlamına da gelmektedir.

İnternete rahat bir şekilde girebilmek için olmazsa olmaz kabul edebileceğimiz ürünler arasındaki modeller, en azından asgari oranda belirli şartları sağlıyor olmalıdır.

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabit internet aboneliklerinde internet operatörleri farklı avantajlarla ücretsiz olarak modem veriyor olsa da, bu modemlerin bir kısmı zaman içerisinde arıza yaparak kullanılmaz hale gelmektedir.

Bazen de özellikle uzak mesafelerdeki wireless bağlantılarında, firmaların sunmuş olduğu modemlerin özellikleri kısıtlı kalarak çekim problemi yaşanmaktadır. Uzun sözün kısası sebep her ne olursa olsun, modem alırken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde, alacağınız modemin ihtiyaçlarınıza daha net bir şekilde cevap verebilecek özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Wireless Standartları

Son yıllarda üretilen bilgisayarlar, eski modemler üzerinden bağlantı gerçekleştirerek çalıştığı gibi, yeni modeller ile de uyum içerisinde çalışmaktadır. Bu cihazların yeni özelliklere sahip modemlerle daha iyi bir performans sergilemesi, gerekli wireless standartlarının tam olarak sağlanması durumunda daha iyi bir internet deneyimi sunmaktadır. Bu nedenle alacağınız modemin wireless standartlarının daha gelişmiş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Dual Band Veya Single Tercihi

Yeni nesil cihazların sunduğu 5 GHZ kanal bandları, alacağınız modemde de bulunması halinde daha iyi bir internet deneyimi sunmaktadır. Cihazın kanal bandı değerlerine dikkat ederek seçim yapmanız, sağlıklı bir internet bağlantısı için oldukça önemlidir. Modemi kullandığınız alanda parazit oluşturacak etkenlerin fazla olması, dual band kullanımını tercih sebebi yapmaktadır.

Modemi kullanacağınız yerde parazit etkisi yapacak unsurların az olması durumunda ise, single band modemler tercih edilebilir. Birincil öncelik olmasa da, kullanım alanlarına göre modem alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında band seçimi, yerine göre etkili olan özellikler arasındadır.

Modem Kasa Kalitesi

Bağlantı seçeneklerinin yanı sıra alacağınız modemin kasa kalitesinin iyi olması, uzun süreli kullanımlar için daha ideal bir seçenek olacaktır. Özellikle anten kısmının fonksiyonel ve kaliteli olması, modemde bulunması gereken özellikler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Her ne kadar kasa kalitesi direkt olarak bağlantıya etki etmese de, uzun süreli kullanıma sahip olmak için, kasa kalitesi alınacak modemler için önemli kabul edilebilecek özellikler arasındadır.

Modem Fiyatları

Modem fiyatları da, modem alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Fiyatlara bakarak ürün kalitesi hakkında yargıya varmak, günümüzün satış stratejileri dikkate alındığında mümkün olmayabilir. Öncelikle belirli bir kaliteye sahip olan ürünün üzerinde yoğunlaşarak, bu ürünün abartılı fiyatlardan alınmaması bütçeniz açısından önemlidir.

Teknoloji dünyası hakkında her türlü bilgi ve haber için, web sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

2019 Steam Sonbahar İndirimi Başladı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478