Mobil Oyun Nasıl Yapılır

Mobil oyun nasıl yapılır ? Android bir uygulama yapmak için ilk olarak kod yazmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Android uygulama yaparken yazılım dillerinden olan Java dili kullanılmaktadır. Tabi bunlar için geliştirilen bir sürü araç mevcut. Bunlardan birisi ise Android Studio. Eğer araştırma yaptıysanız, mobil uygulama üreticilerinin çoğu Eclipse isminde bir yazılım programında uygulama geliştirmekte. Tabi bu program genel olarak bakacak olursak bayağı eski.

Android Oyun Nasıl Yapılır ?

Android Studio uygulamasını indirerek başlangıç olarak Java yazılım dilini öğrenmeniz sizlerin de Android uygulama yazmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Android uygulama yapanlar Native veyahut Hibrit olarak yapmakta. Native uygulama üreticileri Java dilini, Hibrit uygulama yapan yazılımcılar ise html,css ve js dillerini kullanmaktadır. Hibrit uygulama üreticisi olmak için bir kaç yazılım daha kurmamız gerekmekte.

Oyun Yapma Programları

Bu programlardan bir diğeri de “Cordova“. Hybrid uygulamalar tek bir platforma değil, birden fazla platformlarda çalıştırılabilmektedir. Mobil oyun nasıl yapılır sorusuna başlangıç için Örnek olarak biraz önce sizlere android uygulama yazılımı için java öğrenmeliyiz demiştik. Uygulamanızı java ile üretirseniz bu ürettiğiniz uygulama native olmaktadır ve sadece Android platformlarda çalışmaktadır. Ios yani apple uygulamarında çalışması için Switch öğrenmeniz gerekmektedir. Fakat Hibrit ile kodlanmış olan uygulamalar ios,android ve windwos gibi işletim sistemlerinde de sıkıntısız bir şekilde çalışabilirler.

Java Nedir ? Unity nedir ?

Java, android yazılımının temel taşıdır diyebiliriz. Uygulama üretildiği gibi oyun da üretilmektedir. Android oyun yapmak istiyorsanız ek olarak da Unity programını da indirmeniz gerekebilir. Google Play uygulamasında bir çok uygulamayı açarken bir Unity introsu ile karşılaşmışsınızdır. Unity uygulamasının ücretli ve ücretsiz versiyonları da mevcut. Ücretsiz versiyon ile üretilen oyunlar çalıştırıldığında bir Unity introsu gözükmektedir. Ücretli yazılımlar ile intro kesinlikle gözükmez. Android oyun üretimi için bir çok oyun motoru da bulunmakta ve hepsi farklı diller ile kodlanmaktadır. Örnek olarak Javascript,C#,C+,C++, vb. yazılım dilleri. ilk olarak oyun üretmeye mantık temalı oyunlar üreterek başlayabilirsiniz. 2d veyahut 3d olmasına gerek yok. Soru cevap oyunları, sayı tahmin oyunları tarzında oyunlar sizler için güzel bir başlangıç olabilir.

Google Play uygulama yükleme

Uygulamanızı tamamladınız ve oyunuzu yaptığınızı varsayalım. Oyununuzun indirilmesi için bunu Google Play’e yüklemeniz gerekmekte ve bu iş ücretsiz değil. Google da sizlerden reklam ücreti payını tabi ki almak zorunda. İlk olarak Google Play Developer sitesine giriş yapıyoruz. Google üyeliğimiz ile beraber 25 dolara google play yazılım geliştirici hesabı satın alıyoruz ve hesabımızın onayını bekliyoruz. Hesabımız onay aldıktan sonra uygulamalarımızı ve oyunlarımızı Google play store‘a yükleyebiliriz. Yükleme gerçekleştikten sonra ilk olarak google çalışanları uygulamamızı inceliyor, daha sonra da onay aldığı taktirde markete yükleniyor.

Uygulamalardan nasıl para kazanılır ?

Daha önceden website tabanlı veyahut YouTube servisinden Adsense ile para kazanıldığını duymuşsunuzdur. Android uygulamalarda ise farklı bir reklam servisi mevcut. Admob uygulamalarından veya oyunlarınızdan gelir elde etmenizi sağlayan bir reklam sitesi. Genel olarak Adsense ile ortak çalışmaktadır. Uygulamanıza eklemiş olduğunuz reklamlar, buradan gelen gelirleri adsenseye ekler. Admob reklam servisi ile çok ciddi paralar da kazanabilirsiniz, uygulamanızın çok kullanılması yeterli.

CS:GO KODLARI

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Mikail uçmak7 ay önce
  • Çok güzel bir progtam

  • Mikail uçmak7 ay önce
  • Çok iyi

  • En İyi Çeviri Siteleri | Oyun Pixel – Güncel Oyun Dünyası1 sene önce
  • […] Mobil Oyun Nasıl Yapılır […]

Sıradaki içerik:

The Long Dark Hakkında Her Şey

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478