Minecraft Çocuklar İçin Güvenli Mi?

Çocukların ve hatta gençlerin severek oynadığı ve çocuklar arasında en popüler oyunları arasında yer alan Minecraft çocuklar için güvenli mi? Sorusu, ebeveynler tarafından cevabı merak edilen sorunlardan birisidir.

Bu yazımızda hem bu sorunun cevabını verirken, hem de oyun esnasında çocuğunuzun karşılaşabileceği olumsuzluklardan korunmak için, ebeveynler olarak sizlerin yapması gerekli şeyler hakkında bilgiler sunacağız.

Minecraft Çocuklar İçin Güvenli Mi?

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir ki, internet ortamı dünyanın en yararlı ortamlarından birisi olduğu kadar, aynı zamanda siber zorbalık ve çocuk istismarı gibi pek çok şeyin yaşandığı ortamlardan da birisidir. Yani kullanım amacına bakarak hem oldukça faydalı, hem de oldukça zararlı bir ortam olarak kabul edilebilir.

Oyun açısından konuyu ele alacak olursak da, çocuğun zihinsel gelişimi için faydalı bulunan oyunlar, çevrimiçi olmaları durumunda çocuk için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuz çevrimiçi oyunlarda fazla zaman geçiriyorsa, onun geçireceği bu zamanı kısıtlamak ve aynı zamanda kontrolünü sağlamak, oldukça önemli ve her ebeveynin yapması gereken şeylerden biridir.

Minecraft İçin Yaş Derecelendirmesi Nedir?

Çocuğun oynadığı oyunun içeriği ile birlikte, oynanan oyunun yaş derecelendirilmesi de oldukça önemlidir. Derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen oyun için yaş derecelendirmesi, mutlaka dikkate alınmalıdır.

Minecraft oyunları için bu derecelendirme, 7 yaş ve üzeri olarak açıklanmıştır. Ancak başka bir derecelendirme kurulu bu oyun için yaş sınırının en az 10 olması gerektiğini açıklayarak, ebeveynler arasında kafa karışıklığına neden olmuştur.

Kuruluşlar tarafından tavsiye edilen önerilere baktığımızda ise, 10 yaş altı çocukların online oyunları oynamaması gerektiğinin, daha faydalı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü oyun içerisinde göreceği olumsuzluğu 7 yaş altı çocukların tam olarak algılaması ve ailelerine anlatması, pek mümkün olmayabilir.

Minecraft çocuklar için güvenli mi? Sorusuna daha net cevap verecek olursak, şunu söyleyebiliriz. Oyun içerisindeki modlar, çocuk için oldukça önemlidir. Özellikle çok oyunculu modlardan çocuğun uzak tutulması, daha faydalı olacaktır.

Minecraft Üzerinde Siber Zorbalık

Minecraft oyunu da diğer çevrimiçi oyunlarda olduğu gibi, siber zorbalıkla karşılaşılması mümkün olan oyunlardan birisidir. Bu nedenle oyun içindeki modların aileler tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi, çocuğun çoklu oyunculu modları oynaması engellenmelidir.

Minecraft Üzerinde Uygunsuz İletişim

Her ne kadar çocuklarının ilgi gösterdiği oyunlar arasında yer alsa da, Minecraft aynı zamanda yetişkinlerin de severek oynadığı oyunlar arasındadır. Ayrıca kötü amaçlı insanların da amaçlarını gerçekleştirmek için bu platform üzerinde bulunabilecekleri, asla unutulmamalıdır.

Bu sebeple uygunsuz iletişimi engellemek için, oyun ayarlarının ebeveynler tarafından kontrol edilmesi ve mesajlaşma servisinin kapatılması güvenlik açısından daha önemlidir. Ayrıca çoklu oyunculu oyun modunu çocuğunuz için yasaklayarak, ekstra bir önlem alabilirsiniz.

Tek Oyunculu Oyun Modu Daha Güvenli

Çocuğunuzun Minecraft oynamasına izin veriyorsanız, çoklu oyunculu modu tercih etmek yerine tek oyunculu modu tercih ederek, güvenlik önlemini artırabilirsiniz. Bu sayede uygunsuz iletişim ve çocuğun farklı şekillerde istismar edilmesine, engel olabilirsiniz.

Unutmayalım ki internet ortamı uyuşturucu, kumar, şiddet ve siber zorbalık gibi farklı birçok olumsuzlukların çok rahat bir şekilde uygulandığı ortamlardan birisidir. Her ne kadar kullanım amacına bağlı olsa da, çocuğun bu gibi durumlarla karşılaşması halinde kandırılması daha mümkün olacağı için, ebeveynlerin özellikle online oyunlar konusunda çocuklarını daha sıkı denetim altına alması faydalı olacaktır.

En yeni ve güncel oyun haberleri, oyunpixel.com’da!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google Arama Sonuçlarında Yükselmek İçin İpuçları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478