Milli Eğitim Bakanı Liselerde Sınıf Geçmenin Nasıl Olacağını Açıkladı

Liselerde sınıf geçme nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ilk dönem puanlarına göre bütün derslerde başarılı olan öğrenciler ile yıl sonu başarı puanı 50’in üzerinde olan öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçecekler.

”Yıl sonu başarı puanı 50’in altında olan öğrenciler ve başarısız dersleri olan öğrenciler ise başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler.”

Öğrencilerin devamsızlık durumları da ilk dönemdeki devamsızlıklarına göre belirlenecek.

”İlk dönem devamsızlık nedeniyle sınıfta kalan” öğrenciler dışına hiçbir öğrenci devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklama özet olarak, hemen hemen tüm lise öğrencilerinin bir üst sınıfa geçeceğini gösteriyor. Başarısız dersi olan öğrenciler, bir üst sınıfa geçtikten sonra yapılacak sorumluluk sınavlarında sorumlu oldukları dersleri verebilecekler.

12. sınıfların üniversite sınavına giriş koşulları

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf geçme açıklamasında bu yıl üniversite sınavına girecek 12. sınıfların hangi koşullarda üniversite sınavına girebileceğini de açıkladı. MEB’den yapılan açıklamaya göre başarısız derslerine bakılmaksızın bütün 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavına girebilecek.

Başarısız dersi olmayan 12. sınıf öğrencileri, eğitim öğretim yılının sona ermesi ile beraber diplomasını alabilecek. Başarısız dersi olan 12. sınıf öğrencileri ise önümüzdeki eğitim öğretim yılında yapılacak sınavlarla sorumlu derslerini vererek diplomalarını alabilecekler.

Sorumluluk sınavları ne zaman yapılacak?

Sorumluluk sınavlar birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ve yine ikinci dönemin son iki haftasında yapılacak. Bu tarihlerde yapılacak sınavlarda başarılı olan öğrencilerin sorumlu oldukları derslerden başarı ile geçmiş olacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Mount Blade Warband Hileleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478