Mecliste rtük internet ortamına karışacak mı ?

Geçtiğimiz Zamanlarda YouTube , Netflix , İzlesene , PuhuTV gibi diğer sosyal dijital video barındırma sitelerine rtük internet müdahale edebilmesine izin verilmek istenen yasa meclise sunulmuştu.

İŞTE O YASA KABUL EDİLDİ !

İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı (22.03.2018) gün içinde Meclis’te kabul edilerek yasallaştı.

Bu yeni yasaya göre, internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılan yayınlar ve videolar bundan böyle RTÜK tarafından denetlenecek. Nasıl ki Televizyonda Küfürler/Argo kelimeler sansürleniyorsa internette paylaşılan videolara da sansür getirilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen torba yasaya göre; Radyo, Televizyon ve İnternet platformlarından yayın yapmak isteyen kurumlar RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda kaldılar.

İnternet sektöründeki herkesin merak ettiği konu ise rtük kararlarının ne olacağı konusuydu. Youtube ve internet sektöründe çalışanların bir çoğu tarafından merak edilen internet konusu ise herkes tarafından gündeme oturdu. Bir çok insanın merak ettiği durum ise sonunda açıklığa bağlandı.

Karar belli oldu  internet sektörüne karışıyor.

RTÜK denetimi getirilirken, tasarıda son dakikada yapılan bir değişiklikle Youtube , Dailymotion gibi sosyal paylaşım siteleri yeni uygulamanın kapsamı dışında kaldılar. Netflix gibi siteler RTÜK’ ün getirdiği bu yasaya uymak zorundalar. İnternetten para kazanan kişiler fazlasıyla rahat olmaları ile bilinmekteydi fakat RTÜK açıklamaları uzun zamandır bekleniyordu. Sansürlü yayınlar ve bir çok detaylı içerikler ise herkes tarafından merak edilmekte sonuçlar nasıl olur açıklamalar ne zaman yapılır sizlleri de bilgilendireceğiz.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

SİRİ ÖZEL MESAJLARINIZI OKUYOR !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478