LPL’nin LCK’yi Aşmasını Sağlayan Nedenler

Sadece bir yıl önce, hiç kimse LCK’nın uluslararası bir turnuvaya girmesini hayal edemezdi. Kore, Marvel’in Thanos’u gibiydi, çok güçlülerdi. 2013’ten 2017’ye kadar Kore, Dünya Şampiyonalarını sürekli olarak kazandı; ayrıca, 2015 ve sonrasında, Dünya Finalleri her zaman iki Koreli takımdan yararlandı. LCK’yı aşmak imkansız görünüyordu.

Ancak geçen yılki Rift Rakipler sırasında işler farklı görünmeye başladı. Diğerlerini domine eden bölge dizlerinin üzerine LPL’ye düştü. Bundan sonra LPL hızlı bir büyüme kaydetti. 2017 yılında, Kore ile aynı şekilde Dünyalar yarı finallerine iki takım gönderdiler. Geçen yılın TÜM Star turnuvasından başlayarak, Çin her uluslararası turnuvayı kazandı.

Kore 2017 All-Star ve Rift Rivals’taki kayıpları için mazeretler bulabildi; Çin’in uluslararası bir galibiyet için çaresiz olduğu ve sonuçta Kore o yıl Dünya Şampiyonasını kazandı.

Ancak, bu yıl onlar için mazeret yoktu. İlk olarak RNG, uluslararası bir turnuva olan 2018 MSI kazandı. Buna ek olarak, LCK takımları 2018 Rift Rivals için gece ve gündüz çalıştı, ama bir kez daha Çinli takımları fethetmek için başarısız oldu. Çin 2018 Dünya Şampiyonasını kazanırsa, kesinlikle yenilmez görüneceklerdir.

Bir süre için LPL takımları LCK takımları ile eşleşmedi … nasıl bu kadar güçlü oldular?

LPL Antrenörlerinin Analizi

Başlamak için, Rift Rakiplerinin arkasında ilginç bir hikaye var: Çin tamamen Kore üzerinden gördü. Kezman tarafından yapılan bir röportajda, 1. Maçın (Finallerin) ardından Çin, LCK’nin 2., 3. ve 4. takımını doğru bir şekilde tahmin etti. Dahası, bir LPL personeline göre, Çin, Kingzone’un 4. maç için redside oynayacağını tamamen biliyordu ve buna göre maç için hazırlandı.

LCK takımı 2. ve 4. maç için bir taraf seçmeyi tercih etti. Bu nedenle LPL, Kingzone’un “Kingzone’un en güçlü silahı” olan avantajlı bir şerit olan Khan’ı redside kapatacağını tahmin etti. Buna ek olarak, LPL, Kingzone’un 4. maçta oynayacağından emindi, çünkü yarı finallerde LCK ilk önce Kingzone’u gönderdi. Kingzone’un Finallerin ikinci yarısında oynayacağı tahminini yaptılar.

Kingzone’un 4. maçta oynayacağı gerçeğini bilmesine rağmen, LPL neden onlara karşı Rogue Warriors gönderdi ki, diğer LPL takımlarından çok daha zayıf bir takım mıydı? Onların kararı güvenlerine dayanıyordu. Bir LPL personeline göre, Çin aslında Kingzone’u kolay bir rakip olarak gördü. Öte yandan, LCK’nın bu turnuvanın en zayıf bağlantısı olduğu düşünülen ekip SKT’yi çok iyi gördü.

Sonunda, LPL en zayıflarına karşı en zayıflarını göstermek için en güçlülerini gönderdi ve en güçlülere karşı oynamak için en güçlülerini gönderdi. Standart bir taktik olmasına rağmen, sadece LPL’nin sahip olduğu güven nedeniyle mümkün oldu.

Tabii ki, başlangıçta, Çin’in taktiği titriyordu. 1. oyunda, KT’nin seçtikleri ve yasakları LPL antrenörlerini tamamen attı. Ek olarak, 3. seti doğru şekilde tahmin etmesine rağmen, Afreeca Freecs çok güçlü olduğu kanıtlanmıştır. LPL personeli Afreeca Freecs serisini iltifat etti, “AF’lerin Xayah altın funneling kompozisyonunu oynayacağını tahmin etmiştik. Ancak, AF’lerin oyuncuları çok akıllı bir şekilde oynadılar.”

Fakat oyun 2’de SKT’ye karşı oynayacaklarını doğru bir şekilde tahmin eden RNG, zaferini güvence altına aldı; Tamamen görülen Kingzone, Rogue Warriors tarafından yenildi. Finaller, Çin’in planladığı şeye göre gitti. 5. ve final maçıyla ilgili hikaye de oldukça ilginç. Beklenmedik bir şekilde Kingzone’un yenildiğini gördükten sonra, LCK aceleyle AF’ler gönderdi. LPL’ye gelince, zaten tamamen planlanmış olan her şey vardı. Finallerin 2. maçından sonra, IG ve RNG scrimmed bu 5 set için hazırlandı.

Kore Çin’in elinde oynuyordu. Kapsamlı analizleri ve hazırlıkları ile Çin’in yanlış tahmin ettiği tek şey KT’di. Bu bağlamda, LCK, en azından LPL’den iki oyun almış olmak için harika bir iş çıkarmıştı.

Aslında, tüm LPL sahnesinde pek çok değişiklik oldu. LPL, Kore’yi analiz açısından aşmakla kalmadı, aynı zamanda Çin, Kore’nin benzerleriyle eşleşen takım kültürü içinde sağlam bir temel oluşturdu. Fikrin birkaç nedeni var.

Çin Organizasyonları Düşünme Biçimlerini Değiştirdi

Çin’de, bir antrenörün veya bir antrenörün bir takımın üzerindeki etkisi çok küçüktü. Geçtiğimiz yıl bir LPL koçu röportajında “bir oyuncuya sert geribildirim vermenin hemen takım sahiplerini uyardığını, dolayısıyla LPL antrenörlerinin otoriteye sahip olmadığını, bu nedenle koçların etraflarındaki insanların yüzlerini izleyerek meşgul olduklarını söyledi. kendilerini besleyebilir. ” Bu, LPL’nin kötü takım kültürünün bir parçasıydı.

Bununla birlikte, son zamanlarda, LPL kulüplerinin kültürü çok değişti. Güçlü bir takım oluşturmak için doğru temelleri oluşturmaya başladılar. 2015’ten bu yana LPL’nin bir parçası olan RNG’nin koçu Heart, “Artık kulüpler koçlara çok daha fazla güç veriyorlar. Ekibimiz artık bir süredir ve diğer LPL takımları gibi oldu. şimdi de bizim gibi faaliyet göstermeye başlıyorlar. Değişiklikler sayesinde, antrenörler oyuncuları kolaylıkla pratik yapabilecekler. ”

JD Gaming’in koçu Homme, “Kore’ye kıyasla hala daha uzak olsa da, LPL organizasyonlarının koçlara çok daha fazla güven duyduğunu” belirtti. Bununla birlikte, örgütlerin hala deneyimsiz kalan antrenörler üzerine mesafe koyduğunu da sözlerine ekledi. Homme, sistemin daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

IG’nin koçu Jeong-Soo Kim de benzer bir hikaye paylaştı. “Ekibimizin menajeri takımın antrenör personeline güveniyor. Ancak, oyuncuların daha fazla etkiye sahip olduğu bazı şeyler hala var. Bu özellikle antrenörün tecrübeli olmaması durumunda geçerlidir. dava.”

Koç Kim ayrıca takım içinde oldukça katı bir kural koyduğunu, cep telefonu oyunlarını yasakladığını ve oyuncuların hafta içi günlerini terk etmesini kısıtladığını belirtti. Örgütün onu durdurmadığını ekledi. Sonuç olarak, takımlar şikayet ederse bile takımı güçlü bir şekilde zorlayabildi.

Uygulamada Artış

Geri dönüşten beri, LCK her zaman aşırı miktarda uygulama için biliniyordu. Bu bugün bile değişmeden kalır. Koreli takımlar hala sınırlı tatiller veriyorlar ve son zamanlarda, gece yarısı iç çirkinlik oturumları kurmak için 10 kişilik kadro oluşturmaya başladılar.

Bununla birlikte, Çin’in en büyük takımları neredeyse ya da neredeyse aynı şekilde pratik yapıyorlar. IG’nin koçu Kim, “sıradan bir günde, takımımızın gece boyunca çığlık attığını söyledi. Bir turnuva günü ya da tatil olmadıkça, gece yarısına kadar antrenman yapıyoruz” dedi. Oyuncuların şikayette bulunmasına ya da öfke göstermesine rağmen, emirleri / kararları ile sağlam kaldığını ekledi. Kim ayrıca ekibinin öğleden sonra her gün uyandığını ve Rift Rakipler için hazırlık olarak 2: 00’a kadar uygulandığını açıkladı. Oyuncuların verildiği tek aralar yemek zamanıydı. Bu, IG’ye özel değildi, en üstteki LPL takımlarının neredeyse tamamı benzer bir program yürütüyordu.

RNG’nin koçu Heart, “LPL oyuncularının Korelilerden daha fazla pratik yapmadıklarını, ancak kesinlikle çok daha fazla çalışmaya başladıklarını” belirtti. Artan uygulama miktarının şu anda “Çin’deki tüm takımlar için trend olduğunu” ekledi. Ayrıca, bazı oyuncuların kendi uygulama miktarını artırmaya başladığını belirtti. “Birçok güçlü LPL takımında Kore antrenörleri var. Hepsi de Kore’den olduklarından, Koreli oyuncuların ne kadar sadık olduklarından bahsediyorlar. Bu, çok sayıda Çinli oyuncuya kendi başlarına çok fazla pratik yapmak için ilham verdi” dedi.JD Gaming’in baş antrenörü, Homme, benzer bir şey söyledi. “Şimdiye kadar yaptığım tüm takımlar açısından, uygulama miktarı kesinlikle çok fazla artış gösterdi. Ama elbette, hala Kore’den daha sıkı çalışan bir ülke olduğunu düşünmüyorum. (Gülüşmeler) Ama Sıkı çalışma ahlakına sahip koçların çoğu Çin’e geldiğinden, LPL doğal olarak daha fazla çalışmaya başladı. ” Bu yıl koç Homme çalışan JD Gaming, şu anda LPL’de RNG ve IG ile 1’inci sırada bulunuyor. JD Gaming, önceki LPL Split’te B Grubunun 4. yerleştirilen bir takımıydı.

Oyuncu Zihindeki Değişim

Çinli oyuncular kariyerlerine ‘profesyonel oyuncu’ olarak olgunlaşmamış yaklaşımıyla tanınıyorlardı. En meşhur ilgili olaylardan bazıları arasında, oyuncuları genellikle “üzgün” oldukları için ortasından alıp pratik yapmaktan vazgeçiyorlar. Buna ek olarak, bazı oyuncular antrenörlerini tamamen yok saydı, çoğu zaman antrenörlerin bir argümandaki oyunculara kaybedeceği senaryolara yol açtı.

Coach Heart, “Çinli oyuncuların her zaman büyük bir mekaniğe ve potansiyele sahip olduklarını” belirtti. Ancak, bir takımla uyum sağlamaya çalışırken sıklıkla sorunları vardı. Daha önce hiç okula gitmemiş birkaç oyuncu var. çünkü oyunu iyi oynadılar, bu yüzden takım kültürüne uyum sağlamaya çalışırken zorlandılar. ”

Ama şimdi farklı. Çinli oyuncular bir takım evinde yaşama hayatına alıştılar ve bununla birlikte daha fazla sorumluluk almaya başladılar. Artık çok daha profesyoneller. Coach Heart, daha önceki ifadesine “oyuncuların artık takımın daha iyi olması için kişisel fedakârlıkların yapılması gerektiğini bildiğini” ekledi.

Devam eden başarısızlık aynı zamanda LPL oyuncularını temperleyen bir araç olarak da hareket etti. Uzi ve Mlxg uzun bir süredir LPL’de oynuyor ve özellikle Çin’in en iyi oyuncuları olarak değerlendiriliyor. Ancak, her yıl her zaman uluslararası bir unvan kazanamadılar. Sürekli başarısızlıklarıyla, oyuncular hem oyuncu hem de erkek olarak olgunlaştılar. Koç Kalbinin kendisi basitçe söylediği gibi, çok daha profesyonel oldular.

Coach Homme, “LPL oyuncularının zihniyetlerinin artık çok daha profesyonel hale geldiğini ekledi. Tabii ki, hala sorun yaratan bazı oyuncular var, ama benim takımımda böyle bir oyuncu yok. Oyuncu sorunları aslında bir koçun sahip olabileceği değerli bir varlıktır. ”

LPL’de bir başka büyük değişiklik, oyuncuların antrenörlerini nasıl gördüklerini değiştirmeye başladı. “O zamanlar, Çinli oyuncular antrenörün önemini hissetmiyorlardı. Bu nedenle, oyuncular ve antrenörler arasındaki güven zayıftı. Oyuncuların bu tür ortamlarda koçluğu zordu. “Kalp dedi. LPL’nin şu anda kulüplerin antrenörlere daha fazla güven duymaya başladıkları bir kültür kurduğunu açıkladı.

LCK’yi Aşan LPL, Şansa Dayalı Değildi

LPL oyuncuları her zaman mekanik yetenekleri için çok yüksek sayılırlardı. Yalnız KR solo sıra merdivenine bakmak size şunu söyleyebilir; Pek çok Çinli oyuncu ismi en iyi şekilde dekore edilmiştir. Çin zaten tüm kaynaklara sahipti, sadece onları düzeltmek için ihtiyaçları vardı.

Kore koçlarının eklenmesiyle, LPL takımlarının kültürünü başarıyla değiştirdiler. Pek çok kulübün antrenörlere yaklaşımı, uygulama miktarı ve oyuncuların profesyonel zihniyeti küçük çaplı büyük değişikliklere sahne olmuştur. Sonuç olarak, LPL’nin ham mineralleri tümüyle değerli taşlar haline getirildi. Geçmişte, birçok LPL oyuncusu resmi pro liginde oynamasına rağmen amatör bir zihniyete sahipti. Ama bu artık söylenemez.

Çin’in performanstaki ani yükselişine katkıda bulunabilecek başka küçük faktörler de var. Bir, LPL şu anda bölgesel olarak franchise olma çalışmalarında. Çin ‘evden uzak’ bir sistem kuracak ilk bölge olacak. LPL kulüplerinin çoğu zaten inşa edilmiş ve kendi stadyumlarını kullanıyorlar.

Kore antrenörlerinin analizine ek olarak, LCK’yi LPL’nin üzerine koyan herhangi bir faktör yok. Ancak bu, iki bölge arasındaki boşluğun büyük olduğu anlamına gelmez. IG’nin koçu Kim, takımının hala LCK takımlarından daha zayıf olduğunu belirtti.

LCK ve LPL hala savaştan çekişmekte ve LPL, LCK’nın sadece bir adım ötesindedir. Fakat sporda, tek adım tek adımdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

RNG’in Yetenekli Oyuncusu Uzi Takımdan Bir Süreliğine Ayrılmak Zorunda

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478