Kullanım kolaylığı sunan Firefox ayarları

Son yıllarda Türkiye’de kullanım oranı artan internet tarayıcılarından biri olan Firefox kullanım ayarları sayesinde, farklı birçok kolaylık sunmaktadır. Kullanım kolaylığı sunan Firefox ayarları ile de, tarayıcınızı artık daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Kullanım kolaylığı sunan Firefox ayarları

Yazarken arama yapma

Ctrl + F tuş kombinasyonu sayesinde, web sayfaları üzerinde istediğimiz kelimeleri aratma imkânına zaten sahibiz. Firefox tarafından sunulan bir ayar sayesinde, aramak istediğiniz kelimeyi daha yazar yazmaz tarayıcının ilgili Kelimeyi bul uygulamasını sağlayabiliriz. Ctrl kombinasyonu ile kelimeyi yazdıktan sonra vurgulamak zorunlu olsa da, bu ayar sayesinde vurgulama yapmadan aramak istediğiniz kelimeyi bulmanız daha hızlı olacaktır.

Tarayıcıdaki genel sekmesine tıkladıktan sonra erişebilirlik kısmında, “yazmaya başlar başlamaz arama yap” seçeneğini tıklayarak bu özelliği aktif edebilirsiniz.

İmleç Tuşları ile hareket

Kullanım kolaylığı sunan Firefox ayarları arasında, imleç tuşları ile hareket özelliği işe yarar özellikler arasında yer almaktadır. Bunun için yine genel sekmesi altında bulunan erişebilirlik kısmında “sayfaların içinde hareket ederken her zaman işaretçi tuşlarını kullanın” seçeneğini aktif etmeniz sayfa üzerinde bulunan yazılarda imleci rahat bir şekilde hareket ettirmenize imkan tanıyacaktır.

Farenin orta tekerleğini yapıştır olarak kullanma

Bunu yapmak için about:config şeklinde adres çubuğuna yazarak enter tuşuna basın. Daha sonra yeni açılacak pencerenin arama kısmına middlemouse.paste yazdıktan sonra, true şeklinde değiştirerek artık farenizin orta tuşuyla kopyaladığınız bir metni rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.

Varsayılan arka plan rengini değiştirme

Kullanım rahatlığı sunan Firefox ayarları arasında özellikle göz yorulmasına iyi gelecek ve sizi iyi hissettirecek renkleri, tarayıcınızın arka plan rengi olarak seçebilirsiniz. Genel ayarlar kısmından renkleri bağlantısına tıklayarak, tarayıcınızın metin ve bağlantı renkleri de dahil olmak üzere arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Birden fazla özelliğin rengini değiştirme imkanı sunan Firefox, bu sayede tamamen kişiselleşmiş bir tarayıcıya sahip olmanızı sağlıyor.

Oyunpixel.com olarak sizlere her zaman için en yararlı bilgileri sunmaya devam ediyoruz. Oyun ve teknoloji haberleri içeriklerimizi kaçırmamak için, bizi sosyal medya sitelerinden de takip edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: En iyi Windows 10 internet tarayıcıları yazımızda, 10 farklı tarayıcı hakkında bilgiler verdik.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Diablo IV Tanıtıldı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478