Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları

Bilişim teknolojilerinin üst düzey gelişme göstererek hayatımıza sunduğu olumlu katkılar kadar, dikkat edilmemesi durumunda olumsuz yanları da bulunmaktadır. Bunlardan biri de, kimlik hırsızlığına maruz kalmaktır. Kimlik hırsızlarından korunma yolları başlıklı bu yazımızda, kimlik ve banka bilgilerinizi ele geçirmek isteyenlere karşı alınabilecek, etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kimlik Hırsızları Hangi Bilgileri Hedefler

Genellikle maddi çıkar sağlamak ya da kurbanın bilgileriyle dolandırıcılık yapmak adına, kimlik hırsızlığı yapılmaktadır. Bu nedenle kimlik hırsızları, aşağıdaki bilgileri ele geçirmek için çaba gösterirler.

  • Herhangi bir yere kayıtlı şifre ve diğer kullanıcı bilgileri
  • Annenizin evlenmeden önceki soyadı
  • Anne ve baba adı
  • Doğum tarihiniz
  • Banka ve kredi kartı bilgileri
  • Telefon numaranız
  • Şifreleriniz

Ve bunlara benzer işe yarayabilecek bilgiler, kimlik korsalarının hedefindedir. Bunun yanı sıra kimlik hırsızlığının sadece internet üzerinde değil, aynı zamanda SMS yoluyla da yapıldığını unutmayın. Karşılıksız olarak ve tanımadığınız kişilerden SMS’i cevaplayın tarzında gelen mesajları dikkate almamakla birlikte, araştırarak kaynağını tam öğrenip kabul etmek daha faydalı olacaktır.

Yukarıda sayılan bilgilerin ele geçirilmesi durumunda, banka hesabınızın boşaltılması ya da bilgilerinizin başkalarını dolandırmak için kullanılması söz konusudur.

Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları

Kimlik hırsızlarında korunma yolları ile bu tip saldırılara karşı, banka ve diğer kişisel bilgilerinizi daha rahat bir şekilde koruyabilirsiniz.

Linklere Tıklarken Dikkat Edin

Gerek internet üzerinde ve gerekse cep telefonunuza ya da e-posta adresinize gönderilen linkleri tıklamadan önce, bir kez daha düşünün. Her şeyden önce, bu internet adreslerinin kaynağının güvenilir olmasına önem verin.

Kimlik avcılarının zaten hedefteki sitenin kopyasını oluşturarak daha fazla başarılı olduklarını unutmadan, size gönderilen internet adreslerine tıklarken daha dikkatli olmaya özen gösterin.

İnanılmaz Kampanyalara Dikkat Edin

Genellikle sosyal ağlarda, son zamanlarda ev fazla görülen kimlik avı yöntemi bankaların abartılı reklamlarının dolandırıcılar tarafından yapılarak kimlik ve banka bilgilerinin ele geçirilmesidir. Son zamanlarda yaygın görülen  bu sisteme dikkat etmek, kimlik hırsızlarından korunmanın yolları arasında fazlaca öneme sahiptir.

Kimlik avcıları banka sitelerinin aynısını kopyalayarak kendilerini banka gibi tanıtan reklamlar vermekte ve internet sitelerine giriş yapanlara büyük avantajlar sağladıklarını iddia etmektedir. Örnek verecek olursa, mobil şubeye giriş yapan ilk 1000 kişiye iPhone marka cep telefonu hediyesi ya da geçmişe dönük tüm aidatları anında geri iade edecekleri gibi teşvik edici reklamlar, sizi yanıltmaya yöneliktir.

Hiçbir banka yasal bir baskı olmadan, size geriye dönük kesintilerinizi ödemez. Ya da sayısı binleri bulan cep telefonunu koşulsuz şartsız vermez. Korsanlar bankanın giriş kısmının aynısını kopyalayarak, bu reklamlarla sizi aldatma ve giriş yaptırma yoluna gitmektedir. Bu gibi durumlarda sahte siteye bilgilerinizle giriş yaptığınızda, tüm bilgileriniz artık hırsızların eline geçmiş demektir. Ve hesabınızı, dakikalar içerisinde boşaltmaları mümkündür.

Güçlü Şifreler Oluşturun

İnternet üzerinde kullandığınız şifrelerin içerisinde, cep telefonu, TC Kimlik numarası, sizin ya da yakınlarınızın doğum tarihi gibi bilgilerin tamamını ya da bir kısmını içeren karakterlere yer vermeyin.

Şifre oluştururken, sizinle doğrudan alakalı olduğu tahmin edilemeyecek karakterlerle, uzun ve güçlü şifreler oluşturun. Şifrelerinizin karışık biçimde rakam, büyük ve küçük harfler ve aynı zamanda, *,.-?” gibi farklı karakterler içermesi, kimlik hırsızlarından korunmanın yolları arasında fazlasıyla önemlidir.

Güçlü şifrelerin tahmin edilmesi imkansız olduğu gibi, çeşitli programlarla çözülmeleri de son derece zor, daha uzun olup uzun zaman gerektirecektir.

Bilgilerinizi Her Yerde Herkesle Paylaşmayın

Özellikle internet üzerinde doğum tarihiniz, TC kimlik numaranız, telefon numaranız, annenizin kızlık soyadı, anne ve baba adı ile yakınlarınıza ait benzer bilgileri paylaşmanız, kimlik hırsızlarının işini kolaylaştıracaktır.

Bu bilgilerden tahminle ya da doğrudan, banka ve diğer önemli kurumlardaki bilgilerinizin ele geçirilmesi mümkün olabilmektedir.

Güvenlik Programları Kullanın

Şifre ve diğer önemli bilgilerinizi korumak için, bilgisayarlar ve cep telefonları için özel olarak ayrı ayrı geliştirilmiş güvenlik programları kullanmayı ihmal etmeyin.

Özellikle finansal işleriniz gibi önemli işlerinizi bilgisayar ve cep telefonunuzun interneti ile daha fazla yapıyorsanız, bu programlar daha fazla işinize yarayacaktır. Bu programlar sadece antivirus programları ile sınırlı olmayıp, farklı birçok program bulunmaktadır.

İnternet Alışverişlerinde Dikkatli Olun

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız site bilindik bir site değilse, şikayet siteleri ve farklı alanlarda yani kısacası internet üzerinde, o site hakkında araştırmalar yapın. “Siteadı Şikayet” “Siteadı nasıl” gibi aramalarla Google üzerinde arama yaparak, ilgili site hakkında şikayet ve yorumlara ulaşmaya çalışın.

Site üzerinde yazan iletişim ve adres bilgilerine dikkat ederek, doğruluğunu teyit etmeye dikkat edin.

Hiçbir Kurum Sizden Şifre İstemez

Kimlik hırsızlarından korunmanın yolları açısında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de, hiçbir banka ya da resmi kurumun sizden kimlik ve banka bilgilerinizi, özellikle şifrelerinizi istemeyeceğidir. Bunu aklınızdan çıkarmayarak, kendisini banka personeli, polis, savcı ya da başka unvanlarla tanıtarak sizden bilgilerinizi isteyenlere asla itibar etmeyin.

E-Posta Güvenliği Arttırmak İçin İpuçları başlıklı yazımızı okuyarak, e-posta üzerinden yapılacak kimlik hırsızlıklarına karşı güvenlik önlemlerinizi artırabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Korunma

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478