İnternetin yok etmek üzere olduğu meslekler

İnternet teknolojilerinin günümüzde insanlığa faydaları tartışmasız düzeyde yüksekken, birtakım zararlarının olduğu da inkar edilemez gerçekler arasındadır. İnternetin yok etmek üzere olduğu meslekler, internetin zararları arasında gösterilebilecek şeylerden biridir. Gelin hep birlikte bu mesleklerin, neler olduğuna bakalım.

İnternetin yok etmek üzere olduğu meslekler

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık mesleğinin eskisi gibi popüler olmadığını, rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar cep telefonları ile fotoğraf çekilebilir olsa da, Aslında buradan kastettiğimiz durum tam olarak bu değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte resmi kurumların İnternet sitelerinden birçok başvuruyu Online olarak kabul etmesi, insanların cep telefonları ile çektikleri fotoğrafları buraya yüklemelerini mümkün kılmaktadır.

Klasik fotoğrafçılıkta ise internet üzerinden fotoğraf yüklemek biraz daha zahmetli ve kalitenin düşmesine neden olduğu için, fotoğrafçılık mesleği ne internetin olumsuz katkıları olduğunu söyleyebiliriz.

Postacılık

İnternetin yok etmek üzere olduğu meslekler arasında, belki de en fazla etkilenen meslek postacılık olmuştur. Özellikle ağaçların korunmasına yönelik birçok kampanya düzenlenmesinin yanında, büyük bir kullanım kolaylığı sunması da, eposta kullanımını her geçen gün yaygınlaştırıyor.

Günümüzde özellikle ülkemizde belirli bir yaş grubunun üzerinde olan insanlar henüz bu teknolojiden yararlanmış olmasa da, yeni neslin hayatında e-postaların önemli bir yere sahip olduğu gerçektir. Önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde ise, postacılık mesleğinin tarihe karışması muhtemel durumlardan biridir.

Seyahat acenteleri

İnternetin olumsuz etkilediği meslek dallarından biri de, seyahat acenteleri gibi mesleklerdir.

Artık insanlar bir seyahat acentesinin ofisine girip hizmet almak yerine, almak istedikleri hizmeti internet üzerinden daha geniş bir şekilde araştırıp en uygun fiyatı sunan acentelerden online hizmet almaktadır.

Seyahat acenteleri dışında, sigorta acenteleri gibi farklı meslek gruplarını da bu başlığın altına dahil edebiliriz.

CD ve VCD kiralama dükkanları

Bundan 15 yıl kadar önce, işlek her cadde üzerinde en az 1 tane görebileceğimiz bu dükkanlar, sayı olarak giderek azalmaktadır.

Bunun yanında korsan satıcılar da, gerek cezai yaptırımlar ve gerekse internet faktörünün ortaya çıkması nedeniyle neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Çünkü insanlar izlemek istedikleri birçok şeyi, internet üzerinden çok rahat bir şekilde bulabilmektedir. Özellikle ücretli abonelik alınması durumunda, çok daha fazla seçeneğe sahip olmak mümkün olmaktadır.

Perakende sektörü

Sayıları her geçen gün hızlı bir şekilde artan e-ticaret siteleri, perakende sektörünün adeta sonunu getirmeye başlamıştır.

Her ne kadar ülkemizde henüz beklenen seviyeye ulaşmamış olsa da, internet üzerinden alışveriş yapmak gün geçtikçe yaygınlaşan bir durumdur. Özellikle gıda sektörü dışında kalan perakendecilik, internet teknolojisinin gelişmesi ile büyük bir ivme kaybetmiştir.

Kütüphaneler

İnternet kütüphanelerin yoğunluğunu azaltmış olsa da, kitap okumayı sevenlere birçok kolaylık da sunmaktadır. Gerek bilgisayarlardan ve gerekse akıllı cep telefonlarından E-kitap alarak insanların zaman ve mekana bağlı kalmadan, kitap okuması mümkün hale gelmiştir

Oyun ve teknoloji için, her zaman oyunpixel.com

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android telefonlarda bulunması gereken uygulamalar

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478