İnternet Zararlı mı? İnternetin Zararları Nelerdir?

Hayatta en fazla verim alınan ve en fazla yarar sağlayan her şeyin bir takım zararları, en azından handikapları olduğu gibi, internetin zararları da bulunmaktadır. Yazımızın devamında, internet zararlı mı? İnternetin zararları nelerdir? Sorularına daha detaylı cevaplar vereceğiz.

İnternet Zararlı mı?

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi, internet teknolojilerinin ileri bir seviyeye gelmesi nedeniyle hayatımıza birçok kolaylık katması kadar, bir takım zararları olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Aslında internetin yararları, kullanım amacına göre internetin zararları haline de dönebilmektedir. Örneğin iyi bir haberin iyi niyetli insanlarca yayılması önemli bir fayda sağlarken, art niyetli insanların toplumu olumsuz etkileyecek gerçek ya da asılsız haberleri yayması da, internetin zararları arasındadır.

İnternetin Zararları Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmaların birçoğu, internetin zararlarını şu şekilde ortaya koymaktadır.

Sanal Dolandırıcılık

İnternetin hayatımızın her alanında var olması ve e-ticaret alışveriş hacminin artmasıyla birlikte, art niyetli insanlar casus yazılımlar ya da hileli bir takım davranışlar sergileyerek insanları daha hızlı bir şekilde dolandırabilmektedir. Hızlı bir iletişim aracı olması ve dünyanın bir ucundaki insana daha çok rahat ulaşım imkânı vermesi, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinin artmasına neden olmuştur.

Veri Hırsızlığı

Yine hileli yollarla internet üzerinden yapılan bir takım işlemler, verilerimizin korunması konusunda sorunlarla karşılaşmamızın başlıca nedenleri arasındadır. İnsanlar bazı yazılımlar ya da hileli yöntemlerle, insanların kişisel bilgileri başta olmak üzere banka bilgileri, yayınlamasını istemedikleri içerikler ve daha fazlasına daha hızlı ulaşabilmekte ve bu verileri art niyetli bir şekilde kullanabilmektedir.

Bağımlılık ve Zaman Kaybı

Uzmanlar, internet bağımlılığı konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Kimilerinde adeta hastalık seviyesine gelen internet bağımlılığı, birçok ülkenin önemli hastanelerinde poliklinikler açılacak düzeyde ilerlemiştir. İnternet bağımlılığı tedavisi veren bu hastanelerin bulunması dahi, bu bağımlılığın ulaştığı seviyeyi rahat bir şekilde göstermektedir. Öte yandan orta düzeyde internet kullanıcıları dahi, bu kullanım nedeniyle önemli bir zaman kaybına uğramaktadır.

Diğer Yasadışı Faaliyetlerin Hızlı Yayılması

Uyuşturucu ve silah ticareti, çocuk istismarı ve birçok yasadışı unsur, internet üzerinde her an karşılaşabileceğimiz şeyler arasındadır. Çocukların suçta kullanılması ya da kandırılarak taciz edilmesi gibi istenmeyen durumlar, internette her geçen gün artmaktadır.

Aslında temel olarak baktığımızda, internet zararlı mı? Sorusuna verilecek cevaplar, kullanıma bağlı olarak değişmektedir. Art niyetli kişilerin saldırıları ve bilinçsiz kullanım nedeniyle oldukça tehlikeli olan bu ortam, dikkatli bir şekilde kullanılması halinde ucu bucağı olmayan ve sınırsız derinliğe sahip bir bilgi kaynağıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Çocuklar için güvenli internet önlemi alma – Oyun Pixel5 ay önce
  • […] İnternet Zararlı mı? İnternetin Zararları Nelerdir? yazımızda, internetin olası zararları hakkında bilgilendirmeler de bulunduk. […]

Sıradaki içerik:

FPS Oyunları Nedir? En iyi FPS Oyunları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478