İnternet Platformlarına RTÜK Denetimi Geldi!

Son yıllarda geleneksel medyanın düşüşe geçmesiyle birlikte yükselişe geçen internet platformlarına sansür uygulanacak. İnternet platformlarına RTÜK denetimi geldi.

Ülkemizde hızlı bir büyüme gösteren internet platformlarında korkulan şey oldu. Yayınlarda küfür alkol kullanımı gibi öğelerin televizyonlara göre daha rahat bir şekilde bulunabildiği internet platformları artık RTÜK tarafından denetlenebilecek. 

İnternet Platformlarına RTÜK Denetimi Resmen Başladı!

Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’ adındaki düzenleme ile birlikte yurt dışı ya da yurt içi fark etmeksizin yayın yapan platformların denemesi RTÜK’e geçti. Yurt dışı kaynaklı platformların ise Türkiye’de şirket kurması zorunlu hale geldi. 

Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren yönetmeliğe göre düzenlemeler “internet ortamından sunulan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri ile bu yayın hizmetlerini sunan özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşları ve bu yayın hizmetlerinin iletimini sağlayan platform işletmecilerini” kapsıyor.

RTÜK’e dijital platformları kontrol etme yetkisi getiren yönetmeliğe bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • StevMete11 ay önce
  • rtük internet ortamına karışmasa olmazdı zaten

Sıradaki içerik:

Fortnite 10.00 güncellemesi çıktı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478