İlk Yerli Cep Telefonu Neden Tutmadı?

aselsan 1920

Başlıklar

Merhaba OyunPixel takipçileri,  bugün  İlk yerli Cep Telefonu olan Aselsan 1919′  telefonunu inceleyeceğiz.

aselsan 1919

İlk olarak Aselsan’ı tanımak lazım. ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından TSK’nın askerî haberleşme ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla 1975 yılında Ankara’da kurulan savunma sanayisi şirketi.

Aselsan 1919

ASELSAN’ın 1994 yılında başladığı cep telefonu üretim projesinin meyvesi ASELSAN 1919 model isimli cep telefonu, 1997 yılında piyasaya sürüldü.

1994 Yılında Türkiye Gsm hatlarına kavuşunca Türk İnsanıında bir cep telefonu isteği doğdu normal olarak.

Aselsan’ın 3 yıllık uğraşı ve 5 milyon dolara yakın harcamayla ortaya çıkan ilk ürün “Aselsan 1919” model telefon Danimarka’da test edilip, İngiltere’den onay aldı. Sonuç olarak Türkiye, Dünyada cep telefonu üreten 9 ülkeden biri oldu.

Ancak işler sizinde bileceğiniz şekilde pekte iyi gitmedi. 1919 kod adlı cihaz satış başarısı olarak sınıfta kaldı. Bugüne gelecek olursak telefon hakkında tonla yanlış bilgi var telefon her ne kadar kötü bir cep telefonu olmasa da o kadar da abartıldığı kadar üstün özellikli de değildi.

Önemli parçalarının çoğu ithal edilmiştir. Yani telefonun parçalarının Türkiye’de üretildiği bilgisi yanlış. İlk titreşim motoruna sahip olan cep telefonu ibaresi de yanlış.  Hatta ithal edilen parçalar az sayıda üretim yapılacağı için az sayıda sipariş geçiliyordu yani bu da rekabette geri kalınması anlamına geliyordu.

Patent yüzünden üretimi durduruldu!

ASELSAN’da cep telefonunun üretimi projesinin başına yabancı bir elektronik şirketinden bir mühendis getirilmişti. Daha önceki şirketinde üretmiş olduğu cep telefonunyla ilgili bilgileri direkt olarak ASELSAN 1919 projesinde kullanmak isteyince telif hakları, patent olayları devreye girdi. ASELSAN hukuki bir süreçle karşı karşıya kalmış, bunun sonucunda ise ASELSAN 1919’ların üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

O dönemde satılan telefonlarda bir de şöyle bir şey vardı. İnsanlar kılıf kullanıyor, kırılan telefonlarının kasasını kolaylıkla temin edip yenileyebiliyorlardı. insanlar Aselsan 1919 a uygun kılıf bile bulamadığı gibi, hasar görmesi durumunda malzemecilerden parçasını bulamıyordu. İlk arızada kenara ayırıp nokia almak zorunda kalıyordu.

ASELSAN 1919’un ardından serinin devam edilmesi çalışmalarına da başlandı. ASELSAN 1919’un ardından ASELSAN 1920, bir süre sonra da ASELSAN 1923 serisi için üretime geçildi.

aselsan 1920

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • mahmut tuncer9 ay önce
  • ilk cep telefonu her zaman iyidir

Sıradaki içerik:

En İyi Call Of Duty Oyunları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478