İlk Xbox Nasıldı? Özellikleri Neydi?

ilk xbox

Merhaba OyunPixel takipçileri bugün  günümüzde popüler olan Microsoft firmasını ilk Oyun konsolu olan ilk Xbox Oyun konsolunun özellikleri ve nasıl olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Yorumlarınız bizler için çok değerli, aşağıdan fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

ilk xbox

İlk Xbox

Xbox Microsoft tarafından oluşturulan ve sahip olunan bir Xbox kumandası ve video oyunu markasıdır. Sırasıyla altıncı nesil video oyunu konsolları, yedinci nesil video oyunu konsolları ve sekizinci nesil video oyunu konsollarında çıkan üç video oyunu konsolu ile Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi video oyun konsolunu temsil ediyor.

Tarihler 2001 yılını gösterdiğinde Microsoft, Sony Markasının Playstation ürününe rakip olacak nitelikte bir ürün olan Xbox Oyun Konsolu’nu tanıttı.  Microsoft’un 15 Kasım 2001’de Kuzey Amerika’da oyun konsolu pazarına ilk girişi oldu , ardından 2002’de Avustralya, Avrupa ve Japonya’ya da Xbox Konsolunu  piyasaya sürdü.

2001 Yılı sonunda 1.5 Milyon Satış adetine ulaşan firma rekor kırdı. Orijinal cihaz, Atari Jaguar’ın 1996 yılında satışlarını durdurmasından sonra bir Amerikan şirketi tarafından sunulan ilk video oyun konsolu idi

19 yaşında olan bir cihaz bu. Xbox, Microsoft’un beklediği satış rakamlarına ulaşamasa da 30 milyon barajını aşmayı başarmıştı. Dvd sürücüsü ve güçlü donanımı ile oyun severlerin dikkatini çeken bir konsol Xbox.

Playsation 2 ile rakip olarak görülen konsol, yeterli oyun desteği görmedi ancak bir çok oyun bu konsola çıktı. Playstation konsollarında iki tane kontrolcü bağlanırken ilk Xbox ürününde 4 adet kontrolcü girişi mevcuttu.

ilk xbox konsolu

Konsolun prototipi ilk olarak Dell marka dizüstü bilgisayarların parçalarının bir araya getirilip yeniden tasarlanmasıyla ortaya çıktı. Bu da Xbox’ın, bilgisayarlardaki x86 mimarisini kullanmasına yol açtı. Microsoft mühendisleri cihaza ilk başta ‘DirectX Box’ adını vermişlerdi zira DirectX grafik teknolojisini kullanıyorlardı. İsim daha sonrasında ‘Xbox’ olarak kısaltıldı. Konsol ayrıca dahili Ethernet portu bulunan ilk konsol unvanına da sahipti.

İlk çıkış fiyatı olarak Xbox için 299 dolar belirlenişti.

Satılan birim: 24+ milyon ( 2006 tarihine göre) yani bence yaklaşık 30 milyon bir cihaz satıldı.

Konsolun en çok satılan oyunu ise “Halo Combat Evolved” yaklaşık 2.800.000 adet satılmış.

İlk çıktığı hafta  550.000 adet satılan cihaz Oyun Konsolu piyasasına çok sağlam bir giriş yapmıştı.

26 Mayıs’ta sona eren hafta boyunca Xbox’ın GameCube’den 2.945 adet daha fazla sattığını gösteriyor .

Playstation 2’ye nazaran oyunlarımızı kaydetmek için hafıza kartı  yerine direkt olarak cihazın hafızasına kaydedebiliyorsunuz.

İşte bu da İlk Xbox oyun konsolunun tanıtım videosu;

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Reynmen Mahkemelik Oldu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478