İlk Türk Yapımı Korku Oyunu Kabus 22

türk yapımı oyun

Merhaba Oyun Pixel takipçiler bugün size, Türk yapımı ilk korku oyunu olan Kabus 22’yi tanıtıyoruz. Yorumlarınız bizler için çok değerli, aşağıdan fikirlenizi belirtmeyi unutmayın.

türk yapımı oyun

Kabus 22

Kabus 22, Son Işık tarafından geliştirilip, Türkiye’de Vestel firmasınca yayımlanan; üçüncü kişi bakış açısıyla oynanan; hayatta kalma, korku türlerinde üç boyutlu bir video oyunudur. Oyunun yurt dışı dağıtımını Merscom firması üstlenmiştir.

Hikayesi;

Dehri, nereden ve ne şekilde geldiği bilinmeyen, hayal dahi edilemeyecek bir güce sahip varlıktır ve kötülüğün lideridir. Yıllarca gizliden gizliye yaydığı vaatlerin karşı konulamaz cazibesine dayanan inanç sistemi ile dünyanın en güçlü isimlerini kendi tarafına çeker. Dünyevi zaafları insan oğluna çok pahalıya patlayacaktır. Nihayet 2000 yılına gelindiğinde, Dehri, emrindeki 22 havariyi ve 10 farklı türden oluşan canavar ordularını harekete geçirir. Artık dünyaya hükmetmenin zamanı gelmiştir.

kabus 22 steam'e geliyor

Sayıları epeyce azalmış olsa da, bu inancı kabul etmeyen insan toplulukları Dehri’ye karşı direnmeye kararlıdır. İstanbul’daki direnişin başındaysa Demir adında, eski bir asker vardır. Demir, bölgeyi istiladan korumak ve sivillere zarar gelmesini önlemek için çaba sarf etmektedir.

Ebru, Demir’in komutasında görevli bir direniş askeridir, aynı zamanda Demir ile Ebru arasında duygusal bir yakınlık söz konusudur. Ve asıl öykü, Ebru’yla irtibatın kaybolmasıyla başlayacak; Demir’in, mantığından çok duygularıyla hareket ettiği bir sırada, İnzar adındaki insanüstü varlığın Demir’e yol göstermesiyle şekillenecektir.

Oyunun programlamasını, Yasin Demirden ve Kenan Satır yapmıştır. Grafik kısmını ise, Yakup Demirden, Kadir Demirden ve Hasan Er üstlenmiştir. İllüstrasyon kısmını ise yine Yakup Demirden yapmış. Senaryo ise Erdem Çakır tarafından yazılmıştır.

2002’de yapımına amatör olarak başlanan Kabus 22, 2006’da Türkiye’de, 2007’de Avrupa, Rusya, Polonya, Ukrayna ve Amerika’da satışa sunuldu. Kabus 22 üretildiği dönemde Türkiye’de üretilip tüm Dünya’ya satılan ilk oyun olma özelliğini de taşıyor.Popüler olan bir oyun olan  Zula oyunun yapımında da bulundular (Yakup ve Yasin Demirden)

Garip bir anı ise, Bandrol alınma kısmında yaşanmış, kanunen oyun diye bir şey olmadığından o dönemde oyuna bandrol verilmedi ilk başta. Hatta oyunun bandrolü film olarak verildi. Ve oyuna verilen yaş sınırı içinde kan olmasından dolayı +18 oldu.

Oyunda ele alınan kağıtların yazıları son 1-2 hafta içerisinde tamamlanmış. Oyunun modellemeleri, gerçek fotoğraflardan oluşmakta.  Oyunu her ne kadar Steam üzerinden oynaması mümkün olmasa da Windows 10 için bir eklenti ile oynamak mümkün aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz;

https://drive.google.com/drive/folders/1-G34P1HfkcvINhAvsNcf1b_JpatX-rmM

Oyundaki yaratıklar ise şöyle;

 • Bauda
 • Artal (patron)
 • Arzen
 • Barf
 • Cino (ölümsüz)
 • Inzar
 • Teferun (sadece 4)
 • Lakan
 • Veyl
 • Madun (yarı yaratık, yarı insan)

Oyunun 22 ismi ile çıkmasının olayı da şöyle, Dünyanın 22 bölgeye ayrılması ve Dünyanın bir kabus ortamına girmesi ile “Kabus 22” ismi ortaya çıkıyor.

Oyunun ramake’nin (Yeniden) yapılması mümkün mü?

Model ve level dizaynları ile ilgili çalışmalar yapılmış, ancak çok fazla maliyetten dolayı proje şuanlık rafa kaldırılmış. Yatırımcılardan beklenen destek ise şuanlık yok.

Kabus 22 Steam’e Gelebilir!

kabus 22

Uzun süredir Steam Greenlight’ta yeşil ışık bekleyen Kabus 22 için artık Steam listelerinde yer alma vakti. Aksiyonu, bulmacaları ve korku öğeleriyle hayli dikkat çekici bir yapım olan Kabus 22 yakın bir zaman içinde Steam’de satışa sunulacak.

Buyurun bu da Kabus 22’nin Steam sayfası: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=93810328

İşte bu da Kabus 22’nin Fragman videosu iyi seyirler.

 

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En İyi Tarayıcı Oyunları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478