İlk Playstation Nasıldı? Özellikleri Neydi?

ilk playstation

Merhaba OyunPixel takipçileri, bugün Sony firmasının ilk oyun konsolu olan ilk playstation ürünün detaylarına ve hakkındaki ilginç bilgelere bakacağız. Yorumlarınız bizler için çok değerleri, sizler de aşağından ilk Playstation ile fikirlerinizi, anılarınızı, yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın. Pixellendiniz!

İlk Playstation

ilk playstation

PlayStation, resmi kısaltmasıyla PS, koda adıyla PSX ya da yaygın bilinen adıyla PS1, Sony firmasının PlayStation adı verdiği oyun konsoludur. 1994 yılında PlayStation Classic adıyla piyasaya çıkan konsolun 2004 yılında üretimi durmuştur. Nintendo’nun Sony’ye verdiği cdrom siparişini son anda geri çekmesiyle Sony ürettiği CD-ROM’u geliştirerek PlayStation’ı tasarlamıştır.

480P video kalitesiyle zamanın ötesinde bir konsol olan ps one. Nintendo’nun iki nesildir galibi olarak tamamlaığı konsol piyasasında yeni bir oyuncu olarak doğan Playstation herkesi şaşırtmayı başarmıştı herkesin eski kafada olduğu ve disket sistemi ile oyunlarını sunduğu bir dönemde CD-rom özelliği olan cihaz oyun konsollarını ayrı bir yere taşıdı. Nintendo ile bir ortaklığa giren Sony,  5. nesilde çıkacak yeni Nintendo konsolu için CD-ROM donanımı üretimi için anlaşıyorlar. Ancak Sony’e çok fazla yetki veridliğini düşünürek son anda anlaşmayı bozuyor.  Sony ise “Nintendo gidebilir” diyerek kendi oyun konsolları olan Sony Playstation’u çıkarıyorlar .

Bu fotoğraf ise Nintendo ortaklığı zamanında Sony ve Nintendo’nun ortak çalışması olan konsolun görüntüleri;

ilk playstation

Dudak uçuklatan bir satış başarısı yakalayan Playstation, 102 milyon bir satış adeti yakalıyor ve 5. nesil konsolların en çok satanı oluyor. Peki neydi Playstation’un özellikleri?

Playstation 1 Özellikleri

  • 32-bit RISC MIPS R3000A CPU, GTE grafik motoru, 2MB belleği
  • Movie Card sayesinde VCD filmleri oynatma özelliği. (Sony’nin Lisanslı Aksesuarı değildir.)
  • Müzik CDlerini çalıştırma
  • Kendi PSone oyunlarını çalıştırma
  • ModChip sayesinde Back-Up oyunları çalıştırma (Sony’nin Lisanslı Aksesuarı değildir)
  • Kendi Movie Card’ı haricinde; GameShark adlı kod makinesi bulunmaktadır, içindeki kayıtlı kodlar ile beraber yüklenen oyunlar şifreyle oynanabilmektedir, ayrıca bu eklentiyle CD, MP3 vb. çalınabilir.

Playstation 1 Fiyatı

Konsol ilk olarak 1994 yılında Japonya’da satışa sunuldu. 1995 Yılında ise tüm dünyada satışı yapıldı. 299 Dolar bir son kullanıcı satış fiyatı vardı.

Battle Arena Toshinden, Warhawk, Air Combat, Philosoma, Ridge Racer ve Rayman oyunlarıyla popülerleşir.

PlayStation tarihte dünya genelinde 100 milyondan fazla satan ilk oyun konsolu oldu ve piyasada olduğu süre boyunca bu konsolda oynanabilir oyun sayısı neredeyse 8000′i buldu.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Huawei teleofonlara Android Geri Geliyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478