İlk Oyun Konsolu Nasıldı?

ilk oyun konsolu

Merhaba Oyun Pixel takipçileri bugün size ilk oyun konsolu ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bakalım ilk oyun konsolu nasılmış? Neler vaat ediyormuş.

Yazıya geçmeden önce, Yorumlarınız bizler için çok değerli sizde aşağıdan ilk oyun konsolu ile ilgili yorumlarınızı belirtmeyi untumayın!

 

İlk oyun konsolu

Sony’nin Playstation’u, Nintendo’nun el konsolları, Microsoft’un Xbox’ı çok başarılı konsollar olsalar da onlara daha çok var.

Video oyunlarının atası olan Ralp Henry Bear’ı tanımak lazım öncelikle, Ralph Henry Baer Alman-Amerikalı mucit, oyun geliştiricisi ve mühendisti. Baer’in ailesi, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce Almanya’dan kaçtı ve Baer, ​​Amerikan savaş çabalarına hizmet etti ve kısa bir süre sonra elektroniğe ilgi duydu.Ralph Henry Baer Alman-Amerikalı mucit, oyun geliştiricisi ve mühendisti. Baer’in ailesi, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce Almanya’dan kaçtı ve Baer, ​​Amerikan savaş çabalarına hizmet etti ve kısa bir süre sonra elektroniğe ilgi duydu.

Oyun fikrini ev televizyonlarına taşıma düşüncesiyle yola çıkan Ralph Henry, 1068 Yılında “The Brown Box” adlı oyun konsolunu icat etti.

Brown Box, amerikan askerlerinin refleksini artırmak ve askerleri geliştirmek amacıyla üretilmiştir.

1972 yılında ise “Magnavox Odyssey” adını alan Kahverengi kutu, evlerimize ilk giren oyun konsolu oluyor.

ilk oyun konsolu

Aslında Magnavox size iki adet çubuk veriyor. Oynamak istediğiniz oyunun kağıdını ekrana yapıştırıp, oyununuzu oynuyorsunuz.

pong

Konsolla birlikte gelen kartlardan uygun olanı konsolu takıp oyun keyfine başlıyorsunuz.

Garip joystickler ise olaya ayrı bir renk katıyor.

ilk joystick

Dikkat çeken özellikler

  • Konsolların yapay zekası yok. Oyunlar iki kişilik
  • Kontrol edilen şeyler çizgi ya da kareler.
  • Oyunlar, futbol, tenis, kayak gibi basit temelli oyunlar.
  • Renkler ya siyah beyaz ya da çok az renk seçeneğine sahip.
  • Oyunların çoğuluğun da ses yok ya da tek kanallı sesler mevcut.

Bu konsolda sadece 27 oyun var!  120.000 Tanesi Amerika’da olmak üzere Magnavox Odyssey’den toplam  330.000 adet üretilmiştir.

1972-1975 arasında üretilen konsol,  1972’de Amerika’da, 1973’te Avrupa’da ve 1974’de Japonya’da piyasaya çıkmıştır.

Ayrıca bir ek olarak Oyun Konsolunun içinden çıkan kartuşlar hariç kartuş satılmamaktadır. Oyun Konsolumuzun tanıtım fiyatı 100 Dolardır.

Konsolun içinden çıkan kartuşlar sadece 3 adet televizyonla uyumludur.

Magnavox Odyssey’den toplam 300.000 adet satılmıştır.

Brown Box prototipi şimdi Smithsonian Enstitüsü’nün Washington, DC’deki Amerikan Tarihi Ulusal Tarih Müzesi’nde gösteriliyor

Magnavox kelimesi Latince’den gelmektedir anlamı ise “Harika Ses”tir.

Odyssey’de, kartuş yerine kartuş yuvasına benzer bir yuvaya takılıp çıkarılabilen devre kartları kullanıyordu. Bu devre kartları herhangi bir elektronik bileşen içermemekle birlikte, üzerlerinde kartın konektör pinleri arasında çok sayıda (jumper) bağlantı köprüsü içeriyordu.

Philips satın aldı ve 1974’te Avrupa’da Odyssey markasını kullanarak farklı bir oyun çıkardı, ABD’de ise Magnavox’da üzerinden gelişimini sürdürdü. Toplamda tüm Odyssey sistemi 2 milyon adetlik satış rakamına ulaşmıştı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İlk Türk Yapımı Korku Oyunu Kabus 22

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478