İletişim Becerilerine Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Bazı durumlarda faydalı kabul edebileceğimiz sosyal medya siteleri, özellikle bağımlılık derecesine gelmesi durumunda insanları birçok olumsuz yönüyle etkilemektedir. İletişim becerilerine sosyal medyanın olumsuz etkileri de, bu platformların kullanıcılarına vermiş olduğu zararların başında gelmektedir.

İletişim Becerilerine Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sohbet bağlarının zayıflaması

Sosyal medya bağımlılarının çok nadiren de olsa dostlarıyla bir araya gelmesine rağmen, birlikte geçirecekleri vakit içerisinde dahil sosyal medya sitelerine zaman ayırması sohbet bağlarının zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durum nihayetinde, dostluk ilişkilerinin de giderek zayıflamasını sağlamaktadır.

Fiziksel iletişimde eksiklik

İletişim sadece insanların birbirleriyle konuşarak ya da işaretleşerek gerçekleştirdikleri bir eylem olmayıp, fiziksel şekilde de aralarında kurabilecekleri bir bağlantıdır.

Sosyal medya sitelerinin insanların fiziksel iletişimini de olumsuz etkilediği, dünya çapında üne sahip kuruluşlar tarafından tespit edilmiş bir gerçektir. Fiziksel iletişimde birbirini tanıyan insanların birlikte spor aktivitesi veya buna benzer etkinlikler düzenlemesi yer almaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ise, bu tip fiziksel iletişim kanallarından uzak kalmaktadır.

Özgüvene dayalı iletişim bozukluğu

İnsanların yeni tanışmış olduğu veya tanışmadık kişilerle iletişim kurması için ihtiyaç duydukları özgüven, sosyal medya bağımlılarında yeteri kadar gelişmemiştir. Bu nedenle buna dayalı olarak iletişim eksikliğinin yaşanması, sosyal medya bağımlılarında oldukça sık görülmektedir.

Kendi dilinden uzaklaşmak

İletişim becerilerine sosyal medyanın olumsuz etkileri arasında, insanların kendi dilinden uzaklaşmaya başlaması önemli bir yer tutmaktadır. Anormal derecede sosyal medya kullanan kişilerin, her geçen gün kendi dillerine özgü değerleri kaybettiği görülmektedir.

Eksiksiz ve doğru bir şekilde kendi dillerini kullanma becerilerinden insanların uzak kalmasını sağlayan sosyal mecralar, kültürel iletişiminde önünde büyük bir engeldir.

Daha az konuşmak

İnsanların birbiriyle olan iletişiminin önemli ölçüde kısıtlanmasını sağlayan sosyal medya bağımlılığı, kişilerin bu platformlara daha fazla zaman ayırmaları için kısa konuşmalarına sebep olmaktadır. Kendisine sorulan sorulara dahi yeteri derecede cevap vermeyen kullanıcılarının sayısı, her geçen gün artmaktadır.

Sosyal iletişimden uzak kalmak

İnsanların fiziki hayatta birbiriyle sosyal iletişim kurmalarını her geçen gün engelleyen internet bağımlılığı, insanların birlikte aktivite yapmalarının önündeki en büyük engeldir. İnternet bağımlılığı içerisinde ise, sosyal medya sitelerine duyulan aşırı ilgi ilk sırada yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Başlıklı yazımızda ise, sosyal medya sitelerinde paylaşmamanız gereken bilgilere yer verdik.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En iyi arkadaşlık uygulamaları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478