GTA Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

Tarihin en eski oyunlarından olan (GTA) Nasıl ortaya çıktı?  Dillerden düşmeyen bilgisayarların düşması olan (GTA) açılımı nedir?  GTA, açılımı Grand Theft Auto ilk defa 1997 yılında 2D olarak piyasaya çıkan bir video serisidir. Oyunun ilk halinin programcıları David Jones ve Mike Dailly, Dan/Sam Houser kardeşlerdir. Tasarımcılığını ise Zachary Clarke yapmıştır. Bu ortaklığın şirketleşmiş ismiyse Rockstar Games’tir. Sizlere bu içeriğimizde GTA serisi hakkında bilgiler verdik.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

GTA, açılımı Grand Theft Auto ilk defa 1997 yılında 2D olarak piyasaya çıkan bir video serisidir. Oyunun ilk halinin programcıları David Jones ve Mike Dailly, Dan/Sam Houser kardeşlerdir. Tasarımcılığını ise Zachary Clarke yapmıştır. Bu ortaklığın şirketleşmiş ismiyse Rockstar Games’tir.

Nedir Bu GTA

1997 yılında çıkarılan ilk GTA, 2 boyutlu bir bilgisayar oyunu olarak piyasaya çıktı. Çok geçmeden Playstation ve Game Boy Color için de uygun versiyonları çıktı ve oyun dünyasında büyük ses getirdi. Karakterin hareket serbestliği ve şehir hayatında dilediği gibi özgürce davranabilmesi alışıldık değildi. Oyunda serbest gezinebilme haricinde görevler yaparak ilerlenebiliyordu.

Farklı şehirler, farklı karakterler, farklı hikayeler olmasına rağmen her yeni versiyonda mantık aynıydı. Oyuncuya sınırsız serbestlik tanınan her yeni GTA serisinde grafik ve gerçekçilik artarak devam etti.

GTA Oyunları

 • Grand Theft Auto (1997)

Grand Theft Auto, 10 Ağustos 1997 tarihinde piasaya çıktı. DMA Design tarafından tasarlanılarak, ASC Games tarafından piyasaya sürülen Grand Theft Auto serisinin ilk oyunu. Daha sonradan devam oyunları ve eklentiler çıkartıldı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: London 1969 (1999)

İngiltere’nin başkentinde geçen maceralara odaklanan Rockstar Canada imzalı GTA ek paketi London 1969, hem PC hem de PlayStation oyuncularının beğenisine sunuldu. London 1969, 31 Mart 1999’da DOS ve Microsoft Windows için çıkmıştır. 1999 Nisan ayında, PlayStation sürümü çıkarıldı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto II (1999)

Grand Theft Auto 2, DMA Design tarafından tasarlanılarak Grand Theft Auto II’yi çıkartı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto III (2001)

Artık oyun dünyasında bir devrim yapma vakti gelmişti.  Grand Theft Auto 3 DMA Design tasarlanılarak, Rockstar Games tarafından piyasaya çıkarılan serinin üçüncü oyunu olan Grand Theft Auto III. PlayStation 2 konsolları için 22 Ekim 2001’de, PC için 2 Mayıs 2002’de, Xbox için 21 Ekim 2003’te ve 12 Kasım 2010’da da Mac OS X platformları için satışa sunulmuştur.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: Vice City (2002)

Bu oyunla birlikte mekân satın alma özelliği de gelmişti ve biriken paralar, gayet verimli şekilde harcanabiliyordu. Oyunun PlayStation 2, Xbox, xbox 360, playstation 3 PC, iOS ve Android versiyonları mevcuttur. Çıkış yılı 2002.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

CJ’in görünümü değiştirilebiliyor, ona spor salonunda antrenman yaptırılarak kas kütlesi artırılabiliyor, çok yemek yedirilirse şişmanlatılabiliyordu. Oyun, 2002’de GTA 3’ün PC versiyonu için piyasaya çıkarıldıktan birkaç gün sonra PlayStation 2, PC ve Xbox versiyonları için piyasaya çıkarılacağı duyuruldu. Oyun, PlayStation 2 konsolları için 25 Ekim 2004’te Kuzey Amerika, 28 Ekim 2004’te Avrupa ve 2 Aralık 2004’te Avustralya’da satışa sunuldu.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto Advance (2004)

Grand Theft Auto: Advance, Grand Theft Auto serisinin 2004 yılında GameBoy Advance platformu için piyasaya çıkardı. Oyun, Grand Theft Auto III’ ün 1 yıl öncesini konu almaktadır. Oyunda yönettiğimiz ana karakterin adı Mike’dır. Oynanışı serinin ilk oyunu Grand Theft Auto 1 ile aynıdır.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)

GTA III’ün aksine motosiklet sürülebilen şehirde yine birbirinden eğlenceli ve yaratıcı görevler bulunuyordu. Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Rockstar North tarafından geliştirilerek, Rockstar Games tarafından 2005 senesinde dağıtılan bir Grand Theft Auto PSP oyunu. Daha sonra 6 Nisan 2006’da Rockstar Leeds tarafından PlayStation 2 için uyarlandı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006)

İlk defa Vice City’de karşılaşılan mekân satın alma özelliğiyle San Andreas’taki çete savaşları sisteminin bir birleşimi niteliğindeki imparatorluk kurma sisteminin bulunduğu yapımda Lance Vance’ın kardeşi Victor Vance kontrol ediliyordu. 25 Ekim 2006 tarihinde piyasaya çıkartıldı. Daha sonra PlayStation 2 için uyarlandı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto IV (2008)

Bir süredir PC’yi ziyaret etmeyen GTA serisi, bu hasrete Doğu Avrupalı ana karakter Niko Bellic ile son verdi. Liberty City’nin o zamana kadarki en gerçekçi görünen hâline ev sahipliği yapan oyunda fizik kurallarından grafiklere, senaryo işlenişinden oyun mekaniklerine dek sayısız değişiklik vardı. Çok sağlıklı çalışmasa da resmî olarak online desteği de sunan yapım, optimizasyon sorunları nedeniyle dönemin üst düzey donanımlı bilgisayarlarında bile akıcı çalışamayabiliyordu. 25 Ekim 2006 tarihinde piyasaya çıkartıldı. Daha sonra PlayStation 2 için uyarlandı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (2009)

Motosiklet sürmeye doyulan yapımın araç radyo kanallarında heavy metal ve alt türlerinin en iyi örnekleri bulunuyordu. Xbox 360, PlayStation 3 ve Rockstar North tarafından geliştirilen Grand Theft Auto IV PC sürümleri için çıkmış olan iki epizodik genişleme paketidir. İlk olarak Xbox 360 için piyasaya 12 Şubat 2009’da, PlayStation 3 ve Microsoft Windows için ise 22 Ocak 2010’da çıktı.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)

Etkileyici grafikleri, tepeden görünümlü olmasına rağmen değiştirilebilir yapıdaki kamera açısı, quick time event benzeri mini oyunlar içermesi gibi özellikleri sayesinde yapım, son derece iyi puanlar almıştı. Nintendo DS, PlayStation Portable platformları için bir video oyunu ve iOS, Rockstar Leeds tarafından Rockstar North ile birlikte geliştirilmiştir.

Grand Theft Auto (GTA) Serisinin Tarihten Bugüne Gelişimi

 • Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony (2009)

Rockstar North tarafından geliştirilmiş, açık uçlu, aksiyon-macera oyunu tarzı video oyunudur. 29 Ekim 2009 yılında piyasaya sürülmüştür.

gta 4 oyna

 • Grand Theft Auto V (2013)

Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır. grafiklerinden yaşattığı oynanış tecrübesine kadar her şeyiyle müthiş olan, tamamlaması neredeyse 30 saat süren, yalnızca serinin değil oyun tarihinin en çok satan yapımlarından biri hâline gelen, çok oyunculu moduyla kendine bağlayan GTA V, bugün güncelliğini hala korumaktadır.

gta serisi

Peki Gta 6 sizce ne zaman çıkacak? Yorumlarda bizlere belirmeyi unutmayınız.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En iyi AntiVirüs Programı 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478