Google Stadia’nın Mobil Uygulaması Yayınlandı!

Yazımızda Google Stadia ile ilgili son gelişmeleri , Google Stadia nedir?, Google Stadia da oyun  nasıl oynanır?, Google  Stadia da oyun oynama?, Google Stadia Türkiye ‘ye ne zaman gelecek?, Google Stadia mobil uygulama nedir? soruların cevabını derledik.

Google, 19  Kasım tarihinde kullanıcıların hizmetine sunacağı, yeni uygulaması Stadia’nın mobil uygulamasını yayınladı. Google Play Store’dan ulaşabileceğiniz uygulamaya şu anlık hizmetten yararlanabilecek olan ülkeler indirebiliyor. Hizmetten yararlanan Ülkeler; Belçika, İtayla, Finlandiya, Hollanda, Kanada, NorveçDanimarka, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya, İngiltere, İrlanda ve ABD 

Google, yeni oyun hizmeti olan Stadia ile ilgili çalışmalarını uzun süredir sürdürüyordu. Stadia ile oyun sektörüne yön verecek olan Google, bu hizmet ile oyun severlere istedikleri oyunları, istedikleri gibi oynama imkanı sunmayı amaçlıyor. Hizmetin resmi şekilde sunulmasına daha var fakat Stadia ile ilgili önemli gelişme yaşandı.

Harcadıkça Para Kazandıran Uygulama Google Play Points

Stadia Mobil Uygulaması

Stadia, 19 kasımda 14 ülkenin kullanımına açılacak. Bu nedenle Google, bulut tabanlı oyun hizmeti olan Stadia’nın çalışmalarına hız vermiş durumda. Kullanıma açmadan önce Google, Stadia’ın mobil uygulamasını Play Store üzerinden hizmete sundu. Hizmetin sağlanacağı 14 ülkenin erişimine açılan uygulama, Stadia hizmetinden yararlanmanın ilk adımını oluşturuyor. Stadia’ın mobil uygulamasını indirdiğinizde, Density 2 oyununun olduğu açılış ekranı ile karşılaşılıyor. Tabii bu açılış ekranıyla karşılaşılması için uygulamanın açılması gerekiyor. Daha sonra ise, giriş yapılması için yeni bir ekran geliyor.

Giriş yapıldıktan sonra, Telefonda kullanılacak GPU ile ilgili bir uyarıyla karşılaşılıyor. Ardından davet kodunun girildiği sayfaya yönlendiriyor.  Davet kodu, Stadia’yı daha iyi kullanabilmeniz için satılan Gamepad’in kutularının içerisinde yer alıyor yada Buddy Pass aracılığı ile elde edilebiliyor.

Stadia’nın, Play store üzerinden yayınlanmasından sonra uygulama geliştiricileri, uygulamanın kodlarını incelemesini yaparak, Stadia’nın çapraz platformları desteklediği fark etmişler. Böylece Stadia’nın mobil uygulamasının İos platformu için geliştirilecek olan sürümüyle Android sürümünün aynı olacağı ve İos ve Android platformlarının ortak oyun oynayabileceği anlamına geliyor.

Google Stadia Nedir?

Stadia, bilgisayar ya da konsol gerekmeksizin bulut tabanlı sistem üzerinden, abonelik alarak istediğiniz oyunu, istediğiniz zaman, telefondan, bilgisayardan, televizyondan fark etmeksizin oynayabileceğiniz bir sistem. Stadia’yı kullanabilmeniz için gerekli olan en önemli kural hızlı bir İnternet alt yapısına sahip olmanız.

Google Stadia Nasıl Oyun Oynanır?

Bulut tabanlı sisteme, oyun hizmeti için aylık ya da yıllık bir ücret ödeyerek Chrome üzerinden Stadia’ya bağlanılıyor. Kullandığınız cihazın donanımsal özelliklerinin bir önemi yok, video izlenebilen bir cihaza sahip olmanız yeterli. En düşük donanımlara sahip bir bilgisayar ile bile bağlansanız  en yüksek ayarlarda oynayabiliyorsunuz. Nedeni Google’in dünyanın her bölgesinde bulunan ya da yerleştireceği veri merkezlerindeki yüksek grafikli işlemciler üzerinden çalıştırması. Oyunlar, kullanıcılara 4k çözünürlükte 60FPS olarak gönderiliyor. Oyunları Usb oyun kumandaları ile, bağlandığınız cihaza takarak oynayabilirsiniz fakat gecikme sürelerini azaltmak için Google, kendi veri merkezlerine wi-fi üzerinden bağlanan özel bir oyun kumandasını satışa sunacak. Bu kumanda ile tepkime hızları düşerek daha hızlı oyunları oynayabileceksiniz. Stadia’ın oynanış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Google Stadia Türkiye ‘ye Ne Zaman Gelecek?

Google’in ilk olarak sistemi denemek için belirlediği 14 ülke dışında, Stadia şuan da başka ülkelere açılmayacak. Google’in yaptığı açıklamada kademeli olarak sistemi, ülkelere açacaklarını belirtti. Türkiye için her hangi bir açıklamada bulunmadı. Stadia’nın Türkiye ‘ye gelmesi şu anlık zor görünüyor nedeni ise, sistemin istediği tek şeyin hızlı bir İnternet alt yapısının şuanda ülkemizde bulunamaması.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Harcadıkça Para Kazandıran Uygulama Google Play Points

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478