Google Arama Sonuçlarında Yükselmek İçin İpuçları

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, bilişim teknolojileri üzerinde yaptığı çalışmalarla, kendi alanında liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Google arama sonuçlarında yükselmek için ipuçları başlığı altında vereceğimiz bilgiler, özellikle web sitesi sahipleri için Google arama sonuçlarında daha üstte yer almak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için önemli bilgilerden oluşmaktadır.

Bunu yapmak için kullanılabilecek en önemli yöntem, SEO çalışmaları olarak bilinir. Ancak bu çalışmalar kendi arasında farklı çeşitlere ayrılmakta olup, en doğru ve etik yöntemlerin kullanılması, uzun vadede başarının temel anahtarıdır.

Negatif SEO, gri şapka SEO, siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO diye adlandırılan çalışma tipleri, web sitelerinin arama motorunda daha iyi bir konumda yer alabilmesi, ya da sıralamadan düşmesi için yapılan çalışmalardır.

Ancak bu çalışmalar doğru yapılmadığı takdirde, birtakım zararlarda vermektedir. Bunlardan en önemlisi negatif SEO çalışması olup, bu çalışmalarda herhangi bir şekilde web sitesi sahibinin etkisi olmayıp, art niyetli kişilerin ilgili web sitesine karşı saldırı niteliğinde yaptığı çalışmalardır.

Bu çalışmalar hedef sitenin sıralamadan düşmesinde önemli rol oynayıp, hatta Google tarafından cezalandırılmasına neden olabilmektedir. Asıl konumuz olan Google sonuçlarında yükselmek için ipuçları hakkında bilgi verecek olursak, aşağıdakileri söyleyebiliriz.

Google arama sonuçlarında yükselmek için ipuçları

Kaliteli ve özgün içerikler

“içerik kraldır” sözü Google yöneticileri tarafından sıklıkla dile getirilen ve kaliteli içeriklerin önemli vurgulayan, en bilindik sözdür. Bu nedenle kopya yapmadan tamamen kendinize ait ya da yazdıracağınız özgün içeriklerle, web sitenizin yükselmesinin sağlayabilirsiniz.

Site güncelliği

Web sitenizi sıklıkla güncel tutmak, yine Google tarafından önem verilen kriterlerinden birisidir. Web siteniz ne kadar güncel olursa ve ne kadar çok içerik girilirse, Google web sitenize o kadar fazla değer verecektir. Google’ın vereceği değerde, web sitenizin Google arama sonuçlarında yükselmesi şeklinde olmaktadır. Bu nedenle web site güncelliğine, mutlaka dikkat edilmelidir.

İç ve dış linkleme

Web sitenizde bulunan yazılar arasında birbirine bağlantı vermek, Google tarafından değer verilen çalışmalardan birisidir. Ancak bu bağlantıların birbiriyle alakalı konularda olması, yapılan çalışmanın etkisini artırmaktadır.

Bunun yanında web sitenizde alakalı farklı ve kaliteli sitelerden alacağınız dış bağlantılar, adeta sitenizi uçuşa getirecek çalışmalar olarak nitelendirilir.

Hosting kalitesi

Web sitesinin günün her saatinde açık kalmasını ve sitede bulunan bilgilerin güvenli bir şekilde barınmasını sağlayan hosting hizmetinin kaliteli olması, Google arama sonuçlarında daha iyi bir yerde olmak için, küçük de olsa etki etmektedir.

Domain yaşı ve alakası

Google sonuçlarında yükselmek için ipuçları arasında, web sitesi alan adının yaşı ve web sitesinin içeriği ile alakalı olması, ekstra katkı sağlayan faktörler arasındadır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Ücretsiz Steam Kodu “Lost In Purple”

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478