FPS Oyunları Nedir? En iyi FPS Oyunları

“FPS” kelimesindeki bilgilerinizi tekrardan gözden geçirmeniz için yazdığımız bu makalede, sizlere farklı bilgileri de öğreteceğiz. Sizce türün ilk temsilcisi Doom oyunu mu ? fps ve FPS oyunları arasında bir fark mevcut mudur?

FPS Oyunları Nedir?

Yapılmış olan kısaltma, oyun sektöründe çok fazla karşımıza çıkmakta. FPS yani First Person Shooter (Birinci Şahıs Nişancı) türü oyunları tanımlamak için kullanılır. Oyuncunun, oyun içerisindeki karakterin gözünden oyun dünyasını tamamen görmesine yarayan türdeki görüş açısıdır ve PC oyunlarıda mouse kontrolü ile yönlendirilir. Mouse ile kontrol edilen, karakterin elinde tutmuş olduğu silah,sağlık çantaları ve benzeri şeyler de oyun içerisinde gözükebiliyor. Oyun yapımcıların verdikleri kararlar ile seçim yapılabilen görüş açısı daha dar veyahut daha geniş şekilde olabiliyor. Bu sebeple oyuncular, kendilerini oyun içerisinde gibi hissedebiliyorlar. Diğer merak edilen bir kavram ise “fps” yani frames per second ise oyun içerisindeki gerçek zamanlı olan grafiklerin ekrandaki yenilenme yani saniyede kaç kere ile gösterildiğini bizlere yansıtmakta.

FPS Oyunları Tarihi

Bu görüş açısı türünün ortaya çıkması, herkesin Doom ile çıktığını düşünmesinin aksine, 1973 senesinde çıkan, tek ve iki kişilik oynanabilen Maze War oyunu ile başlamaktadır. O dönemin bulundurduğu şartlar doğrultusunda çok yüksek kapasitede işlem gücü ve tamamen özel görüntülenme sistemi ile çalışan oyun, NASA ve MIT gibi dev kurumların bilgisayarlarında kullanılabiliyordu.

Maze War oyununu buradan oynayabilirsiniz.

Oyun sevenlerin FPS türü ile buluşması ise Maze War oyunundan tam olarak 19 yıl sonra yani 1992’de mümkün oldu. Software imzasını taşımakta olan Wolfenstein 3D, o güne dek hiç görülmemiş bir oyun deneyimi yaşatırken, FPS oyunlarının ilk oyunu olarak da anılmayı garanti altına almış oldu. Modern bilgisayar oyunlarından farklı olarak koridor temelini taşıyan bir çevreye sahip oyunlar, oyun içerisindeki karakterlerin serbest kamera açıları ile kontrol edilemediği bir yapımın. Bir sene sonra sonrasında çıkan Doom oyunu ise bu türün fazlasıyla gelişmesine ön ayak oldu. 1992 senesinden bu yana yüzlerce belki binlerce FPS oyunu çıktı ve bazıları da efsane oldu. Bazı oyunlar ise dijital dünyanın karanlık gölgelerinde kaybolup gittiler.

En İyi FPS Oyunları

Hepimizin de bildiği gibi piyasada çok fazla FPS oyunu mevcut. Listemizde bulunan eski oyunlar için farklı bir ön yargı ile yaklaşabilirsiniz fakat bu oyunlarda güzel zaman geçirir ve bu türdeki oyunları daha fazla deneyimlemiş olursunuz.

  • Half life: FPS oyun türü Wolfenstein 3D ile başladı fakat Half life bu türü şekillendirdi ve hiçbir şey eskisi gibi asla olmadı.
  • Return to Castle Wolfenstein : Wolfenstein 3D oyununun yeniden tasarlanmış versiyonu olan ve çok farklı hikaye barındıran bu oyun. Bugün bile tekrar oynandığında heyecan dozunun yükselebileceği bir oyun oldu.
  • Quake III: Arena: Oyunun çıktığı dönemin popüler online FPS oyunlarından birisi olarak kabul edilen oyun, botlarla ve yerel ağ ile multiplayer olarak da halen oynanabilmekte.
  • Call of Duty: Bu tarz savaş oyunlarında başı çeken oyun Medal of Honor oyunuydu fakat COD serisi ile savaşın tam ortasında gibi hissetmeye başladık.
  • Half-Life 2:  Gerek grafik gerekse mekanikleri ile çığır açan, senaryoları ile de bizleri hayrette bırakan efsanevi bir yapım
  • BioShock : Okyanusun derinliklerinde gezmeye doyamayacağınız ve hayatınız boyunda böyle bir tat alamayacağınız bir FPS oyunu.
  • Titanfall 2 : Hikaye örgüsü, aksiyon ve akıcılığı ile mekanik savaşlarına doyabileceğiniz iyi bir temsilci.
  • Doom (2016): Bazı oyun sevenlere göre sıradan bazılarına göre özelliği bulunmayan bir oyun. Fakat gerçek FPS ruhunu dibine kadar yaşadığınız özel bir yapımdır kendileri. Online modu ile de dünyaya meydan okuyabilirsiniz.
  • Metro Exodus: Oyun türü, oynanış ve özellikleri ile gerçek zamanlı ray tracing bazlı grafik olarak da bizleri öne taşıyan bu oyun, hayatta kalma ve korku özellikleri ile çok başarılı bir harman.

Üretilmiş En İyi FPS Oyunları

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

The Elder Scrolls 6 DLC Paketi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478