Fazla Kullanımda Bilgisayarın Zararları

Günümüzün rutinleri arasına gelmesi nedeniyle belki de insanlık için önemini tam idrak edemediğimiz bilgisayarlar, sık ve uzun süreli kullanımlarda bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Bu yazımızda bilgisayarın zararları hakkında bilgiler verip, uzun süre bilgisayar kullanımının olumsuzluklarına değineceğiniz.

Bilgisayarın Zararları

Zamanın Verimsiz kullanılması: Birçok insan bilgisayarı günlük yararlarının dışında, zaman geçirmek için kullanıyor. Bu kullanımların gün geçtikçe ileri düzeye taşınması, zamanın verimsiz kullanılmasına sebep olmaktadır. Özellikle internet bağlantısı bulunan bilgisayarların neredeyse bir bağımlılık haline dönüşmesi, kullanıcıyı zaman konusunda en fazla sıkıntıya düşüren durumlardan birisidir.

Bilinçsiz Kullanımın Zararları: Yine internet bağlantısı olan cihazlardan bahsedecek olursak, bilinçsiz kullanımın insanlar üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahip olduğundan bahsedebiliriz. Yasadışı sitelerin yanı sıra, insanların maddi kayıplar yaşamasına neden olabilecek içerikteki sitelere girmelerini kolaylaştırması, bilgisayarın zararları arasında yer alıyor. Elbette ki bu kural, bilinçli kullanıcıları kapsamayıp kişisel zaaflardan kaynaklanmaktadır.

Asosyallik: İnsanlar yoğun bilgisayar kullanımı sebebiyle, sosyal yaşantısına ayıracağı zamanı bilgisayar kullanarak değerlendirmektedir. Yine kişisel tercihin verdiği bir zarar olsa da, bu etkende insanların birtakım zararlara maruz kalmasına neden oluyor.

Bel ve Boyun Ağrıları: Özellikle yanlış oturma biçimleri nedeniyle, uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde bel ve boyun ağrıları daha sıklıkla görülüyor. Omurilik üzerinde oluşacak rahatsızlıklara da zemin hazırlayan bel ve boyun ağrıları, benzer zararlardan bazısıdır.

Göz Sağlığı: Uzun süre ekran karşısında olmak, kullanıcının gözlerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bilgisayarlarla haşir neşir olan insanlarda, yaşları ilerledikçe göz bozukluklarının daha yaygın olduğu görülmektedir.

İnsan İlişkilerine Olumsuz Etki Ediyor: Bilgisayar bağımlılığı bulunan kişilerin asosyal olmanın da etkisiyle, insan ilişkileri normal insanlara göre çok daha zayıftır.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı: Yapılan araştırmalar sık ve uzun süre bilgisayar kullanan çocuklarda, dikkat dağınıklığı sorununun daha fazla olduğunu göstermektedir. Aklı sürekli bilgisayarda kalan çocukların, istedikleri konulara net bir şekilde odaklanamaması görülmüştür.

Bilgisayarın zararları genel olarak çocuklar üzerinde daha etkilidir. Bilinçli bir kullanıcı olmaları pek mümkün olmayan çocuklar, bilgisayar üzerindeki her unsurdan çok daha rahat etkilenmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Tactic Force Efsane Açılış Ödülleri !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478