Elektronik imza nedir? Nasıl kullanılır?

Başlıklar

Elektronik imza nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, elektronik imzanın nasıl kullanıldığı ve yasal zeminde hangi şartları taşıdığı hakkında detaylı bilgiler verdik. Elektronik imza kanunu adlı bir kanunla birlikte yasal bir zemine oturtulan elektronik imza, günümüzdeki teknolojik şartları düşünüldüğünde insan hayatını kolaylaştıran hizmetler arasında yer almaktadır. Aşağıda elektronik imza nedir? Elektronik imza nasıl kullanılır? Ve ne işe yarar? Gibi e-imzanın hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Elektronik imza nedir?

Özellikle kurumlarda yönetici ve görevli olan kişilerin kullanmış oldukları kişisel imza yerine geçen ve elektronik ortamda belgeyi düzenleyen kişinin kimliğini ortaya koyan, dijital bir üründür diyerek, elektronik imza nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Harf, rakam ve çeşitli karakterlerden oluşan elektronik imzalar, yetkili kişilerin dijital ortamdaki kimliklerini ortaya koymaları ve dijital ortamda yayınlanan bilgi ve belgelerin yetkili kişiler tarafından yapıldığının doğrulanması bakımından önemli bir yere sahiptir.

Elektronik imza ne işe yarar?

Elektronik imza hakkında cevabı merak edilen sorulardan birisi de, elektronik imza ne işe yarar? Sorusunun cevabıdır. Elektronik imza kullanılmasının en önemli amacı, adından da anlaşılacağı üzere elektronik ortamda eklendiği belgede, belgenin kim tarafından imzalandığını belli olması amacıyla kullanılmaktadır.

Örneğin bir mahkeme kararının elektronik ortamda yayınlanması, buna verilebilecek örneklerden biridir. Hakimlerin belirli harf, rakam ve karakterlerden oluşan elektronik imzalarının mahkeme kararının altında bulunması, ilgili kişilerin bu imzaları doğrulaması ile birlikte belgenin kimler tarafından imzalandığını görmelerini sağlamaktadır.

Yapılan kanuni düzenlemeler neticesinde elektronik imzalar, dijital ortamda kişinin ıslak imzası yerine geçmektedir. Bu imzanın dijital ortamdaki en önemli avantajlarından biri de, mevcut resmi belgelerin yetkili olmayan kişiler tarafından kısmen ya da tamamen değiştirilmesini engellemesidir. Bankacılık işlemleri, adli işlemler, bürokratik işlemler ve aklınıza gelebilecek tüm resmi işlemler için elektronik ortamda e-imzanın kullanılması, büyük bir kolaylık sağladığı kadar güvenlik açısından da önemli bir yarar sağlamaktadır.

Elektronik imza nasıl alınır?

Elektronik imzanın alınabilmesi için, elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir. Bu hizmet sağlayıcılar, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından onaylı bir şekilde hizmet vermektedir. Dijital imzanın verilmesi, akıllı kart sistemi şeklinde olmaktadır. İmza sahibine verilen akıllı kart bir kart okuyucusuna takılarak, sisteme giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra dijital ortamda yayınlanacak belge, elektronik imza ile imzalanabilir.

Tüm teknoloji haberleri için, takipte kalın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

RAGE 2: TerrorMania Çıktı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478