E-Posta Güvenliği Arttırmak İçin İpuçları

İnternet bağlantıları, sosyal medya ağları ve farklı birçok alanlarda bilgisayar korsanlarının, insanların hesabını ele geçirmek için yoğun olarak çalıştıkları bilinmektedir. Yine korsanların önemle üzerinde durduğu konulardan birisi de, e-posta bilgilerini ele geçirerek kullanıcının o e-postaya ait olan farklı hesaplarını da kolay bir şekilde ele geçirme çabalarıdır. Bu nedenle e-posta güvenliğini artırmak için ipuçları başlıklı bu yazımızda verdiğimiz bilgiler, oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken bu ipuçları, e-posta güvenliğinizi önemli ölçüde artıracak ve bilgisayar korsanlarına karşı sizi daha bilinçli hale getirecektir.

E-posta güvenliğini arttırmak için ipuçları

Üyelikler için ayrı e-posta adresleri

Özellikle sosyal üzerinde oluşturacağınız hesaplar için, farklı e-posta adresleri almanız, genel anlamda e-posta güvenliğinizi arttıracak bir yöntemdir. Örneğin Facebook hesabınız için açmış olduğunuz e-posta adresinizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesi durumunda, aynı e-posta adresi diğer sosyal medya sitelerinde kullanılmadığı için korsanlar sadece Facebook hesabınızı ele geçirebilirler. Yani diğer hesaplarınız için ekstra bir güvenlik önlemini, bu şekilde almış olursunuz.

Hatırlaya bileceğiniz e-posta adresleri açmış olsanız da, e-posta adreslerinizin şifrelerinin aynı veya birbirine çok yakın olmamalarına özen göstermelisiniz. Aksi halde bilgisayar korsanları ele geçirdiği e-posta adresi ile birlikte, diğer e-posta adresinizin şifreleri arasında deneme yaparak onları da ele geçirmeye çalışacaktır.

Güçlü şifreler oluşturun

Sosyal medya hesaplarınızın ve e-posta adreslerinin şifrelerinin güçlü olması, korsanların sosyal medya üzerinden e-posta adresinize ulaşmasını engelleyecek ekstra önlemlerden birisidir.

Şifre oluştururken yapmanız gereken, mümkün olduğu kadar izin verilen limitte uzun bir şifre belirlemek ve bu şifre de farklı rakam ve harfler kullanmanın yanı sıra, farklı karakterler kullanmaya da önem vermenizdir.

Oluşturacağınız şifrede büyük küçük harf kombinasyonu olmasına ve kolay hatırlanabilecek doğum tarihi, özel günler ve telefon numarası üzerinde bulunan ardışık rakamlar, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kimlik avına karşı dikkatli olmak

Her şeyden önce kimlik avı ile sizden e-posta adresinizin bilgilerini isteyen kişilere karşı, kesinlikle bilinçli olmanız gerekir. Bu sadece e-posta için geçerli olmayıp internette bulunduğunuz tüm platformlar için, oldukça geçerli ve önemli bir durumdur.

Sizden herhangi bir şekilde kullanmış olduğunuz herhangi bir ürünün şifresini isteyen kişilere karşı dikkatli olmalı ve onların, bu isteklerini kesinlikle yerine getirmemelisiniz.

Bağlantı tıklamaları

Özellikle bilmediğiniz ve şüphe duyduğunuz kişilerden gelen bağlantılara, hiçbir şekilde tıklamayın. Bu bağlantıların içeriğinde bilgisayarınızı ele geçirecek, ya da e-posta bilgilerinize sahip olabilecek yazılımların bulunması muhtemeldir. Bu yüzden kesinlikle güvenliğinden emin olmadığınız bağlantılara tıklamayın.

Wifi güvenliği

Wifi güvenliği bu kapsamda, oldukça önemli bir unsurdur. Özellikle halka açık ağlar üzerinden internete girdiğinizde, çok daha dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu ağlar art niyetli kişilerin oldukça istifade ettiği, bağlantı yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Güncel oyun haberleri, oyunpixel.com’da!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Gta 5 Türkçe Yama 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478