Dual Kamera nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Yakın zaman önce teknoloji dünyasında ismini duyurmaya başlayan Dual kamera, günümüzde yeni seri telefonlarının tamamında yer alan başlıca ve vazgeçilmez özellikler arasında yer almaktadır. Peki, Dual Kamera nedir? Dual Kamera ne işe yarar, nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını, aşağıda bulabilirsiniz.

Dual kamera nedir?

Akıllı cep telefonlarında bulunan ve son birkaç yılın en fazla aranan özellikleri arasında yer alan Dual kamera, akıllı cep telefonunun çift kameraya sahip olmasıdır. Başta amiral gemisi telefon markaları olmak üzere, normal seviye telefonlarda da artık yerini almaya başlayan çift kamera teknolojisi, cihazların en fazla aranan özelliklerinden biri haline gelmiştir.

Bu teknolojinin yayılmasında en fazla pay sahibi olan teknoloji devleri ise, Huawei ve LG markaları olmuştur.

Dual kamera Teknolojisi ne işe yarar?

Herkes tarafından bu teknoloji hakkında en fazla bilinen yanlış, bu teknolojiye sahip olan cihazların daha yavaş olacağıdır. Oysaki bu bilginin doğru ile uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Bunların aksine çekimlerde odaklanma hızını artırdığını da, rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dual kameralı cihazların en önemli özelliği, kullanıcıya geniş çekim alanı sunmasıdır. Günümüzde bunun için kullanılan lensler bulunsa da, bu lenslerin pahalı olması nedeniyle, Dual kameralı telefonlar gerek maliyetleri azaltmak ve gerekse ekstra özellik sunmak için ideal seçenekler arasındadır.

Dual kameranın çalışma sistemi

bu teknolojinin bulunduğu cihazlarda, aynı anda farklı iki işlemi yapmak mümkün olmaktadır. Kameralardan biri siyah beyaz görüntüleri odaklanıp daha iyi bir çekim için fırsat verirken, diğer kamera ise RGB sensörü sayesinde daha geniş alanlara odaklanmaktadır. Burada hemen belirtelim ki kullanılan bu lensler, birlikte çalışmaktadır.

Siyah beyaz sensörü ve RGB sensörünün bir arada kullanılmasının en temel sebebi, farklı hassaslık oranlarına sahip görüntüleri, daha iyi şekilde yakalanabilmesidir.

Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin çok daha fazla gelişeceği, kuşkusuz bir gerçektir. Bu gelişmeye bağlı olarak, fotoğraf ve video çekimlerinin gerçek görsellik kalitesine oldukça yakın olması beklenmektedir.

Web sitemiz üzerinde her zaman en güncel oyun ve teknoloji haberleri ve bilgileri, sizler için paylaşılmaktadır. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Pokemon Go hataları ve çözümleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478