Şiddetli Deprem Sonrası Hatlar Neden Çekmiyor

26 Eylül saat öğleden sonra 2 civarında gerçekleşmiş  şiddetli deprem sonrası Türkiye genelinde GSM hatlarında yaşanan sıkıntı, uzun süreli ve halen daha devam etmekte olan iletişim kopukluklarına sebep oldu. Vatandaşların uzun süre boyunca birbirlerine ulaşamaması, ileride gerçekleşebilecek olan büyük deprem ihtimalinde herkesi telaşlandırdı. Çekmeyen operatörler karşıtı sosyal medya içerisinde fazlasıyla tepki gösteriliyor.

Dünya üzerinde en çok konuşulan mobil iletişim devrimleri arasında 5G teknolojisi konuşulmakta. Türkiye’deki metropol şehirlerde ise yeni çıkan, son nesil mobil iletişim ağları günden güne test edilmekte. İstanbul’da gerçekleşmiş olan deprem sonrasında yaşanan sıkıntı ise herkeste şok etkisi yarattı. Neden mi ? çünkü hiç bir operatör çekmiyor. Deprem sonrası birbirlerine ulaşmak için çaba harcayan vatandaşlar, saatlerce bu büyük problemi yaşadılar.

Ülkemizde aktif olarak hizmet veren Turkcell,Türk Telekom (avea), Vodafone şirketleri halen daha yaşanılan bu büyük probleme dair herhangi bir açıklama yapmadı. Açıklama yapmak yerine, yaşanılan problem adına tek verdikleri cevap ise “Evet şu anda problem yaşanıyor” oldu.

Deprem sonrası telefonlar neden çekmiyor

downdetector.com sitesinin vermiş olduğu veriler ile sizlere sunacağımız haritada, kırmızı renkte görmüş olduğunuz bölgeler, hat çekmiyor problemini en çok yaşayıp bu şekilde bildirimde bulunan bölgeler.

Türk Telekom hat çekmiyor :

26 Eylül saat 13.26:

26 Eylül saat 17.43:

26 Eylül saat 22.51:

Turkcell hat çekmiyor :

26 Eylül saat 13.27:

26 Eylül saat 17.43:

26 Eylül saat 22.55:

Vodafone çekmiyor : 

26 Eylül saat 13.23:

26 Eylül saat 17.42:

26 Eylül saat 22.51:

 

Haritalar incelendiğinde devam eden problemin uzun saatler sürdüğünü ve Türkiye’deki vatandaşların neredeyse bütün gün boyunca iletişim problemi çektiklerine şahit oluyoruz. Cep telefonlarındaki internet herkesin yardımına yetişse de mobil hatlarda internet bağlantısı problemi de yaşamamak gerekiyor. Wi-fi ağları bulunan bölgelerde sıkıntı olmamasına rağmen, Türkiye’nin her bölgesinde de bu bağlantı mevcut değil.

Türkiye’deki operatörler, teknik ve yaşanılan krizi çözmeye dair herhangi bir açıklama halen daha yapmadı. Bizlerin de gördüğü üzere herhangi bir doğal afet durumunda insanların birbiri ile olan iletişimi fazlasıyla zor olacak. Daha şiddetli deprem durumda insanların birbirlerine ulaşması pek de mümkün olmayacak gibi gözükmekte. Umarım daha büyük afetlere karşı herkes önlemini alır ve bu tarz büyük bir iletişim problemi yaşanmaz.

Türk Telekom Basın açıklaması

Türk Telekom internet hızı artıyor

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Amazon Alexa Akıllı Gözlük ve Yüzüğü

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478