Daha hızlı bilgisayar kullanmak için öneriler

Özellikle bilgisayar üzerinden çalışma yapanların mutlaka bilmesi gereken öneriler, bilgisayar kullanımını önemli ölçüde hızlandırmaktadır. Daha hızlı bilgisayar kullanmak için öneriler başlıklı bu yazımızda, verilen önerileri uygulamanız halinde, bilgisayar çalışmalarınız da, kısa zamanda daha verimli işler yapabilirsiniz.

Özellikle kısayollar hızlı bilgisayar kullanımı için, kullanıcıya büyük avantajlar sağlamaktadır. Aşağıda verilen hızlı bilgisayar kullanmak için yapabileceğiniz öneriler, kullanıcı için bazen büyük önem taşıyabilir.

Daha hızlı bilgisayar kullanmak için öneriler

Yanlışlıkla kapatılan sekmeleri geri alma

Web üzerinde dolaşırken bazı zamanlar karşılaştığımız problemlerden birisi, o an ihtiyaç duyulan Sekmenin yanlışlıkla kapatılmasıdır.

Özellikle kapatılan Web sitesinin adresini bilmiyorsak, bu durum biraz daha oyalayıcı olabilir. Ancak basit bir kısa yolla, kapatılan sekmenin hemen geri açılması mümkündür. Ctrl+Shift+C tuş kombinasyonunu kullanarak, kapattığınız sekmeyi hemen geri açabilirsiniz.

Excel dosyalarında son komut tekrarı

Sıklıkla Excel dosyası kullananlara vereceğimiz bu öneri, özellikle bilmeyenler için büyük fayda sağlayacaktır. Excel kullanımlarında F4 tuşu, kullanılan son komutların kaydedilmesi gibi bir özellik taşımaktadır. Son kullandığınız komuta yeniden ihtiyacınız olduğunda F4 tuşuna basarsanız, en son kullandığınız komutu tekrardan kullanabilirsiniz.

Tuşa basarak başka hücrelerin seçilmesi durumunda ise, o hücrelerdeki kullanımlar geçerli olacaklar. Özellikle ofis çalışmalarında bu özellik, kullanıcıya büyük zaman kazandırmaktadır.

Bağlantıların yeni sekmede açılması

Kimi kullanıcılar aynı anda birden fazla web sitesini ziyaret etmek istediğinde, her web sitesi için tarayıcıyı ayrı ayrı açmaktadır. Bu durum kullanıcı için büyük bir karışıklığa neden olacağı için, doğal olarak zaman kaybına neden olmaktadır.

Ancak girilecek sitelerin tek tarayıcı üzerinde yeni sekme şeklinde açılması, daha düzenli bir kullanım sağlayacağı için zamandan da tasarruf edilmesine imkan tanımaktadır.

Önbelleğinin temizlenmesi

Daha hızlı bilgisayar kullanmak için öneriler arasında, önbelleğin temizlenmesi işe yarar seçeneklerden biridir. Hangi tarayıcıyı kullanıyor olursanız olun önbellekleri belirli aralıklarla temizlemek, tarayıcının hızını önemli ölçüde artırmaktadır.

Bunun için Ctrl+Shift+R tuş kombinasyonlarını kullanmak yeterlidir.

Sayfaların büyütülüp küçültülmesi

Bazı durumlarda kullandığımız sayfaları büyütmek ya da küçültmek ihtiyacı duyabiliriz. Özellikle klavye hızı yüksekse, Ctrl tuşuna basılı tuttuktan sonra artı eksi tuşları ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Tarayıcının normale dönmesi için, yine Ctrl tuşuna bastıktan sonra 0 tuşuna basarak, işlemi tamamlayabilirsiniz.

Güncel oyun ve teknoloji bilgileri için, her zaman oyunpixel.com

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Dual Kamera nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478