Çocuğa Kaç Yaşında Akıllı Telefon Alınmalı?

Çağın teknolojiyle birlikte gelişmesi ve adeta teknoloji çağı konumuna gelmesi, çocukların çok küçük yaşlardan beri teknolojik cihazlara olan ilgisini artırıyor. Özellikle tablet ve akıllı cep telefonları, içeriklerindeki oyunlar sayesinde çocukların bir hayli ilgisini çekiyor. Peki, çocuğa kaç yaşında akıllı telefon alınmalı?

Ebeveynler baştan olmak üzere çocuğun çevresindeki yetişkinlerin saatlerce cep telefonları ile vakit geçirmesi, büyüklerini rol model alan çocukları fazlasıyla etkiliyor. Gün geçtikçe düşen tablet ve akıllı telefon kullanma yaşı, çocukların teknolojiyle büyümelerini sağlarken onlar üzerinde birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getiriyor.

Bu yüzden uzmanlar, çocuklara akıllı telefon ve tablet alma yaşı hakkında ciddi uyarılarda bulunmaktadır. Bu istekle karşılaşıp çocuğa kaç yaşında akıllı telefon alınmalı? Sorusunu soran ebeveynler için, uzman araştırmaları ve açıklamalarını dikkate alarak bir yazı hazırladık.

Çocuğa Kaç Yaşında Akıllı Telefon Alınmalı?

Çocukların akıllı telefon kullanmaları gelişimlerini belirli düzeyde olumlu etkilerken, ebeveynlerin dikkatli olmamaları ve bu kullanımı kontrol altında tutmamaları durumunda olumsuz etkileri çok daha fazla oluyor.

Bazı Alman bilim insanları çocuklarında dijital katılımcılık haklarının olduğunu savunsa da, farklı ülkelerde ve hatta yine Almanya’da yapılan farklı araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Çocukların dijital katılımcılığının sınırlandırılması, onları olası tehlikelerden korumak ve kişisel gelişimlerini olumsuz etkilememek adına önem taşıyor.

İlköğretim Çağındaki Çocu

klara Uygun Görülmüyor

İlköğretim çağındaki çocukların akıllı cep telefonu ve tablet kullanılması, işin uzmanları tarafından uygun bulunmuyor. Ancak bu çağdaki çocukların, teknolojiyi kontrollü ve kısıtlı bir şekilde kullanmalarının fayda sağladığına da ayrıca vurgu yapılıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar ve mantık, 11 yaşın altındaki çocukların akıllı telefon kullanmaları durumunda tehlikelerden kendilerini koruyamayacaklarını gösteriyor. Ayrıca uzun süreli ve sık kullanımların, çocukların zihinsel ve kişisel gelişimleri üzerinde oldukça olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Tamamen Yasaklanmalı mı?

Çocuğa kaç yaşında akıllı telefon alınmalı? Sorusuna cevap arayan anne ve babalar, akıllı telefon kullanımının tamamen yasaklanıp yasaklanmama konusunda da kararsız kalıyor.

Uzmanlar tamamen yasaklamak yerine, anne ve babaların kendi telefonlarını günlük 15 ile 30 dakika arasında çocuklarının kullanımına izin vermelerini tavsiye ediyor. Bunu yaparken de, her şeyin ebeveyn kontrolü altında olmasını özellikle belirtiyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Hamdi6 ay önce
  • Eğer kısıtlayabiliyorsak kısıtlamalıyız.Benim görüşüm aslında belli bir yaşa kadar hiç almamak.Ya da almışsak belirli kurallar çerçevesinde kullandırmak. Naçizane görüşüm.

Sıradaki içerik:

Türkiye Ne Kadar Sosyal Medya Kullanıyor?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478