Çin’de Yasaklanan İlginç Şeyler

Çinde yasaklanan şeyler hakkında bilgiler vereceğiz. Dünya üzerinde Güney Kore’den sonra kapalı bir toplum olarak adlandırılan Çin, ilginç yasakları ile bütün dünyanın dikkatini çekmiş durumda. Çin’de yasaklanan 6 ilginç konuyu sizler için araştırdık. Corona Virüsü ile çok fazla gündeme gelmiş olan Çin, bakalım nasıl bir politika izleyecek.

Dünyanın en çok nüfusa sahip olan ülkelerinden birisi olan Çin, gerek fazla disiplinli olan yapıları ve farklı yaklaşımlarının yanında da dışarıdaki ülkelere olan kapalı yaşan tarzları ile kendilerini farklı bir gezegende gibi göstermekte. Her ne kadar bu büyük ülke teknoloji ve haberleşme alanlarında çok üst düzeyle ilerleyen bir ülke olsa da teknoloji çağında birçok haberleşme ve gündemde olan şeyleri yasaklaması ile de bilinmekte. işte Çin’de yasaklanan saçma konular.

Çinde Yasaklanan Şeyler

Zaman Yolculuğu İçeren Filmler Yasak!

çin yasakları

2011 senesinden bu güne kadar çıkartılan kanunlar içerisinde, zaman yolculuğu içerikli olan bütün dizi ve filmler bu ülkede yasaklanmış vaziyette. Yapılan açıklama ise bu tarz filmler, tarihi çarpıtmak ve reenkarnasyon gibi farklı inançlara insanların yönelmesinde rol oynuyor.

Magazin Haberleri

corona virüsü

Ülkemizde televizyon kanallarının en çok ekmek yediği magazin programları, ünlülere ait dedikodular, sosyal medya sayfaları ve bloglarda herhangi bir magazin haberinin yayınlanması kesinlikle yasak. 2017 sonrası minik kısıtlamalar ile başlatılan bu yasak, günümüzde tamamen uygulamaya geçmiş durumda. Yapılan magazin yasaklamalarının gerekçesi ise toplumun zihnini bulandıran asparagas haberler ile ünlüleri zor duruma sokmamak. Sınıf ayrımının da ön plana çıkmasına sebep oluyor tabi ki.

Katılmıyorum,Hayır Demek Yasak!

çin virüs

Ülkenin devlet başkanlığında 2. dönem kanunu, halk oylaması dahi yapılmadan kaldırıldı. Çin Hükumeti ise internet ve sosyal medya sitelerinde ” Hayır, Asla katılmıyorum, İmparator,Kral be” tarzı imalı derece kullanılabilecek kelimeleri tamamen yasakladı. Bahsettiğimiz kelimeleri yazmaya kalkışırsanız bilgisayarınızda saçma bir hata ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Çinde yasaklanan bir çok maddeden en dikkat çekeni ise bu.

Hip Hop Rap Müzik Yasak!

çindeki virüsler

Devlet içerisinde bu müzik türünün kültürel ve devlete karşı saygısızlık içerdiğini öne süren hükumet, bu tarz muzik mp3 indir yapan sanatçıların medya içerisinde görüntülenmesini yasakladı. Rap müzik türünün kötü davranışlara doğru insanları sevk ettiğini açıkladılar. Eleştirel suç olarak kabul ediliyor.

Winnie-The-Poh Çizgi Filmi

çinde yasaklanan

Halkın, karakterleri Çin hükumeti başkanına benzetmeleri sebebi ile hükumet bu çizgi filme yönelik tarayıcı aramalarını bile tamamen yasakladı.  Japonya başkanları benzetmeleri sebebi ile sıkıntı yaratan bir durum oluştu.

Çinli Futbolcuların Dövme Yaptırması Yasak!

çin yasakları hakkında

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Şiddetli Deprem Sonrası Hatlar Neden Çekmiyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478