CİMER Online Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER’e şikayet nasıl yapılır ve nasıl dönüş alınır gibi soruları sizler için cevapladık .Sizler de herhangi bir şikayetiniz olduğunda sizlere vereceğimiz bilgiler ile şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 


CİMER nedir?

CİMER, 20 Kasım 2006 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak faaliyete geçen, yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir.

Cimer’e” girdikten sonra sağ üst kısmında bulunan “Başvuru Yap” seçeneğini seçerek gereken bilgileri girmeniz gerekiyor. Başvurularınızın geçerli sayılabilmesi için tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekiyor.

TC Kimlik No, annenizin evlenmeden önceki kızlık soyadı gibi bilgileri doğru girdikten sonra cep telefonunuza bir onay mesajı gelecek. Buradaki kodu da doğru şekilde girdikten sonra sisteme girerek başvurunuzu gönderebilirsiniz.

İnternet üzerinden e-Devlet ile Cimer Şikayet

Ana giriş ekranındaki bilgileri doldurmak yerine direkt olarak e-Devlet aracılığı ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Bu giriş seçeneğini seçtiğiniz zaman sistem sizi otomatik olarak e Devlet giriş sayfasına götürüyor. Ardından burada bilgileri doğru girdikten sonra yeniden CİMER e-şikayet sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

CİMER başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Dilekçelere en geç 30 iş günü içerisinde cevap veriliyor. Buradaki farklı durum ise Bilgi Edinme Hakkı dilekçelerine yapılan başvurular ise kanun gereği en geç 15 iş günü içerisinde cevap alıyor.

Önceki başvurular nasıl kontrol edilir?

CİMER veya daha önce BİMER servisine farklı başvurularda bulunmuş olabilirsiniz. Eğer bu başvurularınızı görüntülemek isterseniz yine normal başvuru sorgulama aşamasını takip etmeniz gerekiyor. Ardından CİMER başvuru sorgulama ekranında önceki başvurularınıza ait detayları da görüntüleyebilirsiniz.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Windows 10 Etkinleştirme Programı 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478