BUGÜN 1 NİSAN , TEKNOLOJİ DEVİ APPLE 1 NİSAN 1976’DA KURULDU !

Günümüz teknolojisinde ön sıralarda yer alan Apple şirketi , yıllar önce 1 Nisan 1976’da kuruldu. Steven Wozniak ve Steve Jobs tarafından kurulmuş olan dev şirket , şimdilerde büyük başarılara imza atmakta.

Muhtemelen Apple şirketi denilince herkesin aklıma , İos işletim sistemi, hele ki Türkiye de oldukça pahalı olan elektronik aletler ve gerçekten muazzam üstün olan kalite geliyor. Fakat şimdilerde bir dev haline gelmiş olan bu şirket zamanında oldukça mütevazi bir şekilde var oluş yaşamıştı. Peki ya şimdi Apple şirketinin nasıl kurulduğunu ve tarihçesini hiç merak ettiniz mi ?

Şirket kurucularından olan Steven Wozniak ve Steve Jobs liseden tanışan iki arkadaştılar ve ikisi de elektronik üzerine ilgili öğrencilerdi. İkisi de okuldan ayrılıp, Silicon Valley’de yani en çok bilinen ismi ile Silikon Vadisinde çalışmaya başladılar. Wozniak bilgisayar tasarımları üzerine çalışıyordu ve 1976 da Apple I ‘ yı tasarladı. Steve Jobs, Wozniak’a bu makineyi satması konusunda ısrar etmişti ve bu sebeple 1 nisan 1976’da Apple şirketi doğdu.. Apple I pek fazla ciddiye alınmadı. Bu nedenden dolayı Apple , 1977 yılıdna yerel bir bilgisayar fuarında Apple II modeli ile yer alıncaya kadar adını asla duyuramadı. Apple II , İlk plastik kasalı ve renkli grafikler içeren bilgisayar olması sebebi ile  çok etkileyiciydi ve insanlar üzerinden inanılmaz bir etki yarattı. 1980’de Apple III satışa sunuldu ve Apple bilgisayarları artık yurtdışına da satılmaya başlandı.

Bu şekilde başlamış olan bu maceranın ilk adımları ilk başlarda hobi üzerine kuruluydu ve Homebrew Bilgisayar Klübü ekibinin içerisinde gösterilmesinin dışında başka bir hedef taşımıyordu. Apple I’in pek fazla tutulmamasının ardından Apple II ‘ yi çıkaran bu şirket adeta büyük bir atılım yaptı. Apple şirketi bu noktadan ilerlerken , 1980’de halka açıldığında sahipleri anında multimilyoner oldular. Bugün ise şirket çok farklı boyut ve konumlara geldi. Aradan geçen zaman kesinlikle Apple şirketine çok fazla şey kazandırdı. Sizce etkili olan şans mı ? zeka mı ? yoksa çok çalışmak mıydı ? Görüşlerinizi yazabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

PixARK Erken Erişim Oyunu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478