BTK’dan internet dolandırıcıları için uyarı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

BTK, internet dolandırıcıları için bugün bir açıklama yaptı. BTK’nın açıklamasına göre aramalarda üstlerde çıkan her site güvenilir değil!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bugün internet dolandırıları için uyarıda bulundu. Kullanıcıların güvenliğini gözeten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan sitelerin her zaman güvenilir olmadığını dile getiriyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

BTK, internet kullanıcılarına yönelik şu uyarılarda bulundu;

“Kullanılan yöntemler farklı farklı olsa da bu tür tuzağa çeken içeriklerden korunmanın yolları aynı. İnternet dolandırıcılarının kullandıkları yöntemler her geçen gün değişse de, doğru bilgi, yeterli dikkat ve bilinçli kullanım ile bu tür olumsuz olayların önüne geçmek mümkün.

Herhangi bir internet sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer alması o sitenin her zaman güvenilir olduğu anlamına gelmez. Güvenilir bir internet sitesinde, özenle hazırlanmış ‘Hakkında’ ve ‘İletişim’ bilgisinin yanı sıra kullanıcılara yeterli ve doğru bilgiler sunan içerikler olmalıdır. Sosyal medyada yayılan özellikle bilinirliği fazla olan internet sitelerini taklit eden, sahte adreslere ve mobil uygulamalara tıklayarak her hangi bir işlem yapılmamalı, kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır.

Çoğu zaman sahte adresler, orijinallerinden bir harf veya bir sayı farkı ile dolaşıma sokulur. Bu yüzden bir linke tıklamadan önce adres dikkatlice incelenmelidir. İnternet sitelerinin ‘https’ protokolüne sahip olması, bağlantının şifrelendiğini gösterir ve bilgilerin 3. kişilere sızdırılması büyük ölçüde engellenmiş olur. Özellikle sosyal medya platformlarında giderek yaygınlaşan tıklama dolandırıcılığı yani ‘Oltalama- Phishing’ saldırılarından korunmak için güvenilir olmayan-şüpheli linklere tıklanmamalıdır.

Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri!

İnternet ve sosyal paylaşım ağlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı iddia eden ve bu yüzden sizden para talep eden veya size para-hediye teklif edenlerden uzak durulmalıdır. İnternet ve sosyal medya ortamlarında sıkça kullanılan sosyal mühendislik, insanın duygusal dikkatsizliğinin, eğilimlerinin, zaaflarının kullanılması yolu ile gerçekleştirilmektedir. Dikkatli ve sorgulayıcı olunmalıdır.”

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Grand Theft Auto VI Ana Karakterleri Netleşmeye Başladı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478